اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 94018 تعداد بازدید: ۲۰

خبرروز 1399/04/14

خبرروز 1399/04/14

شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۷:۳۰
4نفتکش دیگر ایرانی در راه ونزوئلا آمریکا باز هم تهدید کرد رئیس بنیاد مستضعفان خبر داد؛ صرفه‌جویی ۶۰ میلیون یورویی در صنعت حفاری نفت با تکیه بر توان داخلی آیت‌الله غروی: همه قوا برای حل مشکلات کشور باهم همکاری کنند آیت‌الله اعرافی: نسبت دادن خلاف‌های دیگران به مسئولان ارشد نظام فتنه‌انگیزی است آیت‌الله فاضل لنکرانی: شبهه افکنی یکی از کارهای اصلی دشمن است
  • 4نفتکش دیگر ایرانی در راه ونزوئلا آمریکا باز هم تهدید کرد
  • رئیس بنیاد مستضعفان خبر داد؛ صرفه‌جویی ۶۰ میلیون یورویی در صنعت حفاری نفت با تکیه بر توان داخلی
  • آیت‌الله غروی: همه قوا برای حل مشکلات کشور باهم همکاری کنند
  • آیت‌الله اعرافی: نسبت دادن خلاف‌های دیگران به مسئولان ارشد نظام فتنه‌انگیزی است
  • آیت‌الله فاضل لنکرانی: شبهه افکنی یکی از کارهای اصلی دشمن است

 

*جام جم 99/04/14

** كنایه عراقچی به مدیر كل آژانس

جام‌جم/ سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران به ملاقات رافائل گروسی، مدیركل آژانس اتمی با برایان هوك، نماینده ویژه آمریكا در امور ایران واكنش نشان داد. عراقچی با كنایه خطاب به گروسی نوشت: بهتر است هم فاصله اجتماعی و هم فاصله سیاسی خود را حفظ كنید...! عراقچی همچنین دو اصل بی‌طرفی و حرفه‌ای‌گری در آژانس را به گروسی یادآوری كرده است. در تصویر منتشر شده از گروسی و هوك این دو در فاصله نزدیكی از هم ایستاده‌اند. گروسی در توییت مربوط به این دیدار نوشته كه با برایان هوك در مورد اجرای تعهدات پادمانی ایران صحبت كرده است!

*همشهری 99/04/14

** بیانیه ایران درباره تداوم تحریم‌ها در دوران کرونا

همشهری/ مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل طی بیانیه‌ای در نشست شورای امنیت که درباره بررسی آثار کرونا برگزار شده بود گفت: ایران، به عنوان کشوری که تحت تاثیر کرونا بوده و هدف تحریم‌های آمریکا نیز قرار دارد، به خوبی واقف است که این تحریم‌ها، با پیشگیری از واردات تجهیزات پزشکی و دارو، چگونه و تا چه اندازه ظرفیت کشورهای هدف را در مقابله با کرونا تضعیف می‌کنند. این تحریم‌های یکجانبه عملا بیماران را بیشتر از همه هدف قرار می‌دهند و نشانگر آن است که تحریم‌های مذکور تا چه اندازه غیر اخلاقی، غیر انسانی و نامشروع هستند. نماینده کشورمان تاکید کرد که در کنار بررسی آثار این بیماری در کشورهای درگیر مخاصمات مسلحانه، باید پیامدهای اعمال تحریم‌های یکجانبه بر آنها نیز مورد بررسی قرار گیرد.

*کیهان 99/04/14

** 4 نفتکش دیگر ایرانی در راه ونزوئلا / آمریکا باز هم تهدید کرد

کیهان/ خبرگزاری رویترز گزارش داد چند دادستان‌ فدرال شکوائیه‌ای برای توقیف محموله سوخت ۴ نفتکش ایران که در حال حرکت به سوی ونزوئلا هستند، تنظیم کرده‌اند. رویترز این اقدام را جدیدترین اقدام از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای افزایش فشار اقتصادی بر ایران و ونزوئلا به عنوان دو دشمن آمریکا تعبیر کرده است.

دادستان‌های فدرال با تنظیم این شکوائیه به دنبال جلوگیری از تحویل محموله سوخت چهار نفتکش تحت پرچم لیبری هستند که در حال انتقال سوخت ایران به ونزوئلا است. دادستان‌های آمریکایی علاوه‌بر این خواستار جلوگیری از انتقال پول ناشی از فروش این محموله‌ها به ایران شده‌اند.

**  نسبت دادن خلاف‌های دیگران به مسئولان ارشد نظام فتنه‌انگیزی است

کیهان/ آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه قم با تقدیر از گروه‌هایی که در جریان کرونا در تنظیم و ارتقای تاب‌آوری جامعه تلاش کردند، بیان داشت: کادر بهداشت و درمان و مسئولان به خوبی در صحنه مقابله با کرونا حاضر شده و افتخار آفریدند. به‌طور ویژه باید از مردم جهادی، طلاب بسیجی و همه کسانی که بدون مزد و با عشق و علاقه خطر کرده و در بیمارستان‌ها حاضر شده و به یاری محرومان شتافتند تقدیر کرد. آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: با وجود تحریم و همه مشکلات توانستیم با تکیه بر منطق تاریخی خود به موفقیت برسیم.

امام جمعه قم در بخش دیگری از خطبه‌ها اظهار داشت: لازم است که نامه‌ای که اخیرا پخش شده را پاسخ دهیم؛ به کسانی که به دنبال تحلیل‌های نادرست هستند می‌گوییم که حق نقد را قبول داریم اما سوءاستفاده از این فرصت برای فتنه‌انگیزی، تحریک و تشویش اذهان عمومی در روزهایی که جامعه سخت درگیر مشکلات است، پذیرفته نیست. تحریک جامعه به سمت خلاف‌هایی که به دیگران برمی‌گردد و نسبت‌دادن آنها به مسئولان ارشد نظام ناروا و فتنه انگیزی بوده و بی‌انصافی و جفا به این اندازه قابل وصف نیست.

**  صرفه‌جویی ۶۰ میلیون یورویی در صنعت حفاری نفت با تکیه بر توان داخلی

کیهان/ رئیس بنیاد مستضعفان از صرفه‌جویی ۶۰ میلیون یورویی در صنعت حفاری نفت‌ کشور به دنبال استقرار دو سکوی حفاری شناور در منطقه خلیج ‌فارس خبر داد. سید پرویز فتاح در حاشیه بازدید از سکو‌های حفاری شناور سحر 1 و 2 در منطقه خلیج ‌فارس، با‌ اشاره به فعالیت این سکو‌ها اظهار کرد: این دکل‌های شناور قابلیت‌های حفاری بسیاری دارند و امروز قیمت جایگزینی هریک از این دکل‌ها، بیش از ۲۰۰ میلیون دلار است و مجهز به، به‌روزترین تجهیزات و تکنولوژی برای حفر چاه‌های نفتی هستند.

**  حمله سنگین پهپادی ارتش یمن به فرودگاه‌های نجران و خمیس مشیط

کیهان/ سخنگوی ارتش یمن از حمله سنگین و گسترده به مراکز مهم نظامی سعودی با استفاده ازپهپادهای انتحاری «قاصف کی- 2» خبر داد. به گفته سرتیپ «یحیی سریع»، ده‌ها فروند پهپاد انتحاری در یکی از بزرگ‌ترین عملیات‌ پهپادی، به دو فرودگاه نظامی «خمیس مشیط» (استان عسیر) و «نجران» حمله کردند. در این عملیات، اتاق عملیات و رادار در فرودگاه نجران و همچنین زاغه‌های مهمات و آشیانه هواپیماها در فرودگاه خمیس مشیط و اهداف دیگر هدف قرار گرفته‌اند.

*شرق 99/04/14

** به دلیل ملاحظات امنیتی علت حادثه نطنز  بعدا  اعلام می‌شود

شرق/ سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفت: بررسی‌های فنی و امنیتی انجام‌شده ازسوی دستگاه‌های ذی‌ربط، علت وقوع حادثه در مجتمع هسته‌ای شهید احمدی‌روشن در نطنز را که بامداد پنجشنبه ۱۲ تیرماه به وقوع پیوست، به‌صورت دقیق مشخص کرده است. کیوان خسروی افزود: به دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد. خسارت وارد‌شده به سوله در دست احداث در مجتمع هسته‌ای نطنز محدود بوده است.او تأکید کرد که در محل وقوع حادثه هیچ‌گونه مواد هسته‌ای وجود نداشته و موضوع نشت مواد رادیو‌اکتیو در وقوع این رخداد کاملا منتفی است.

**  پاسخ مقتدرانه نیروهای مسلح ‌ به هرگونه حرکت مذبوحانه دشمن

شرق/ وزیر دفاع  با حضور در منزل شهید سرلشکر سیدموسی نامجو، با خانواده این شهید والامقام دیدار و گفت‌وگو کرد. امیر حاتمی با اشاره به تحرکات گسترده و مذبوحانه آمریکایی‌ها در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برای ایجاد نارضایتی عمومی و شکست مقاومت ملت بزرگ ایران افزود: آمریکایی‌ها قطعا این‌بار نیز همچون گذشته از ملت بزرگ ایران اسلامی شکست خواهند خورد و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با هدایت‌های مقام معظم فرماندهی کل قوا، حضرت امام خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) به عنوان ید واحده «تولید قدرت» و اقتدار و دفاع از کیان نظام اسلامی، هرگونه حرکت مذبوحانه دشمن را مقتدرانه و آگاهانه رصد و پاسخ خواهند داد.

*ایران 99/04/14

** جای نگرانی بابت احتمال ایجاد آلودگی وجود ندارد

ایران/ وقوع حادثه‌ای غیرمنتظره در یکی از سوله‌های در دست ساخت در محوطه باز سایت نطنز منجر به ایجاد آسیب به این سایت و شایعه پراکنی شماری از رسانه‌های غربی و اسرائیلی مبنی بر نقش خرابکاری در این ماجرا شد. بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: «به‌دنبال وقوع حادثه‌ای که چگونگی آن در دست بررسی است، یکی از سوله‌های در دست احداث در محوطه باز سایت نطنز دچار آسیب شد، ولی هیچ تلفات جانی نداشت و به فعالیت‌های مجموعه لطمه‌ای وارد نکرد.» سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه جای نگرانی بابت احتمال ایجاد آلودگی به‌دلیل غیرفعال بودن مجموعه ذکر شده وجود ندارد از بررسی این حادثه از سوی تیم‌های کارشناسی سازمان انرژی اتمی و حضور علی اکبر صالحی، رئیس سازمان در محل حادثه خبر داد.

**  با دستور رئیس جمهوری 10 طرح ملی افتتاح شد

ایران/ ‌10 طرح در صنعت آب و برق به ارزش سرمایه‌گذاری یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان پنجشنبه در نهمین هفته از پویش #هرهفته الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید. آیین بهره‌برداری همزمان از این پروژه‌ها به‌صورت ویدئوکنفرانس با حضور رئیس جمهوری برگزار شد و این ۱۰ طرح از پروژه زیربنایی و توسعه‌ای حوزه آب و برق در استان‌های فارس و کرمانشاه بودند؛ 9 طرح در استان فارس و یک طرح در استان کرمانشاه. حجت الاسلام و المسلمین روحانی در این مراسم بیان کرد: با افتخار می‌توانیم بگوییم در حرکت پرشتاب در مسیر آبادانی کشور، فقط در حوزه آب، ۹۹.۹ درصد جمعیت شهرنشین و بیش از ۸۲ درصد جمعیت ساکن روستاها از آب شرب پایدار برخوردارند و این برای ایران اسلامی افتخارآمیز است.

*جمهوری اسلامی 99/04/14

** توافق کانادا و ایران برای مذاکره بر سر پرداخت غرامت سقوط هواپیمای اوکراینی

جمهوری‌اسلامی/ دولت کانادا اعلام کرد که برای آغاز مذاکره با ایران درباره جبران خسارت وارده به خانواده‌های قربانیان خارجی هواپیمای مسافربری اوکراینی که دی ماه سال گذشته سقوط کرد، به توافق رسیده است. بر اساس بیانیه دولت کانادا، یک گروه هماهنگی بین‌المللی از کشورهایی که اتباع آن‌ها در این حادثه جان خود را از دست دادند، با امضای یک تفاهم نامه راه را برای مذاکره با تهران هموار کردند. این کشورها که شامل کانادا، انگلیس، ‌اوکراین، سوئد و افغانستان می‌شوند، هر کدام شهروندانی را در پرواز 752 اوکراین داشتند که هنگامی که پدافند هوایی ایران به اشتباه این پرواز را مورد هدف قرار داد،‌جان خود را از دست دادند.

**  ساماندهی فضای مجازی بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد

جمهوری‌اسلامی/ نماینده ولی فقیه در کاشان گفت: اگر هنر ساماندهی کامل فضای مجازی را داشته باشیم بسیاری از مشکلات موجود در فضای مجازی حل و فصل خواهد شد. آیت‌الله نمازی در نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی کاشان، گفت: فضای مجازی شمشیر دو لبه‌ای است که همراه با آثار و دستاوردها و آسیب‌هایی است. وی تاثیرگذاری فضای مجازی برای جامعه را انکار ناپذیر دانست و با تاکید بر اینکه فضای مجازی نیازی به تحلیل و تفسیر ندارد، افزود: اگر محتوای دینی برای ارتقاء نگاه ژرف نوجوانان در مسائل مبدا شناسی و معرفت شناسی در فضای مجازی تهیه شود، برای نسل جوان موثر خواهد بود. نماینده ولی فقیه در کاشان بر اهمیت فضای مجازی برای دشمن شناسی تاکید کرد و ابراز داشت: امروز در عرصه‌بین‌المللی یک تعامل و رویارویی‌سخت و شدیدی بین جبهه توحید و جبهه کفر و استکبار آغاز شده است.

*وطن امروز 99/04/14

** طرح سؤال از رئیس‌جمهور در مجلس کلید خورد

وطن امروز/ حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی‌لارگانی، عضو هیأت‌رئیسه مجلس از طرح سوال از رئیس‌جمهور در مجلس خبر داد. وی در تشریح این موضوع گفت: با توجه به تورم موجود در کشور به صورت افسارگسیخته که نارضایتی مردم را در پی‌داشته و همچنین افزایش روزانه قیمت طلا، سکه، ارز و نابسامانی در حوزه مسکن، طرح سؤال از رئیس‌جمهور در مجلس شورای اسلامی کلید خورد.

**  آمریکا هیچ کمکی به عراق علیه داعش نکرد

وطن امروز/ نوری المالکی، نخست‌وزیر اسبق عراق در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی گفت: آمریکا هیچ کمکی به عراق برای پیروزی علیه داعش نکرد. نوری المالکی گفت: آمریکا به هیأت عراقی ابلاغ کرد تا زمانی که نوری المالکی در دولت باشد، هیچ سلاحی در اختیار عراقی‌ها برای مبارزه با داعش قرار نمی‌دهد. در عوض ایران و روسیه سلاح‌های خود را در اختیار ارتش عراق و نیروهای حشدالشعبی قرار دادند.

*جوان 99/04/14

** تأکید قالیباف بر تداوم مقاومت تا آزادی قدس

جوان/ رئیس مجلس شورای اسلامی در تماس تلفنی با زیاد نِخاله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداختند. محمدباقر قالیباف، در این تماس تلفنی با تجلیل از مقاومت مردم فلسطین در برابر اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی گفت: «اگر مقاومت و مجاهدت مبارزان فلسطینی نبود، پیروزی‌های ارزشمند آنان در برابر متجاوزان صهیونیست تحقق نمی‌یافت.» قالیباف بر لزوم تداوم مقاومت تا پیروزی قدس شریف و آزادی تمامی مناطق فلسطینی تحت اشغال از چنگال صهیونیست‌های غاصب تاکید کرد.

**  ایران با تکیه بر توانمندی‌های خود از تحریم‌ها عبور می‌کند

جوان/ حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با «جوزیپه پررونه» سفیر ایتالیا در تهران دیدار و گفتگو کرد. امیرعبداللهیان تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران را تروریسم شکست خورده اقتصادی نامید و اظهار داشت: بی تردید ما از تحریم‌های جدید نیز با قدرت و تکیه بر توانمندی‌های عظیم کشور و مردم بزرگ ایران عبور خواهیم کرد؛ اما اروپا باید چاره‌ای بیاندیشد که شانس همکاری فعال اقتصادی با ایران را از دست ندهد. متأسفانه ترس بخشی از اروپا از رفتار یک‌جانبه آمریکا باعث از دست رفتن فرصت‌های طلایی همکاری اقتصادی برای اروپا در ایران شده است.

 

*آفتاب یزد 99/04/14

** ایران ممکن است ترامپ را فریب دهد

آفتاب یزد/ جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا در ویدئو کنفرانسی گفت که دونالد ترامپ، مایل است برای حصول توافقی جدید با سران ایرانی دیدار داشته باشد، ترامپ در دوره دوم خود می‌تواند در سیاست‌های خود تغییری ایجاد کرده و خود را به ایران نزدیک کند. وی گفت: همانطور که کیم جونگ اون در مسئله کره توانست ترامپ را فریب دهد، نگرانم که ایرانی‌ها نیز بتوانند در دوره دوم این کار را انجام دهند.

** پیش‌نویس قطعنامه آمریکا علیه ایران غیرسازنده و غیرموجه است

آفتاب یزد/ «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه بار دیگر مخالفت این کشور را با پیش‌نویس قطعنامه آمریکا در شورای امنیت برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران اعلام کرد. زاخارووا گفته این پیش‌نویس حاوی بندهایی است که ارتباطی با حل و فصل مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای ایران ندارند. سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه تصریح کرد: «از نظر ما، اعمال محدودیت‌های جدید علیه ایران غیرموجه بوده و از منظر تلاش‌ها برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و سازش بر سر برنامه هسته‌ای ایران نیز غیرسازنده به شمار می‌رود.»

*خراسان 99/04/14

** نقدینگی اضافه شده موجب تورم نمی شود

خراسان/ همتی رئیس کل بانک مرکزی، در یادداشتی به شبهه‌ای که به تازگی در خصوص نقدینگی و تورم زایی بالای آن مطرح شده، پرداخت. عبدالناصر همتی با اشاره به اظهارات کارشناسان اقتصادی که رشد نقدینگی سال 98 و سه ماه اول 99 را بسیار زیاد می‌دانند. وی حجم نقدینگی موجود و رشد آن را موجب تورم بالایی که پیش‌بینی شده است، ندانست. چرا که بخشی از همین نقدینگی موجود، در قالب فروش دارایی و انتشار اوراق دولت، برای تامین کسری بودجه استفاده خواهد شد. وی اطمینان داد که کسری بودجه دولت قطعاً، بهتر از سال‌های قبل، مدیریت می شود.

*رسالت 99/04/14

** اروپا موجب فروپاشی برجام خواهد شد

رسالت/ سید کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به سیاست‌های اروپا در قبال برجام اظهار کرد: سیاست‌های یک‌طرفه و نادرست سه کشور اروپایی عضو برجام و در رأس آن‌ها آمریکا برای توقف فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران همواره نتیجه‌ای معکوس داشته و ایران مصمم‌تر به توسعه فناوری هسته‌ای خود ادامه داده است. وی ادامه داد: تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل و اقدام سه کشور اروپایی در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای علیه ایران و رفتار مشکوک مدیرکل آن سازمان نه‌تنها بازدارنده ایران نخواهد بود، بلکه بی‌تردید به فروپاشی برجام خواهد انجامید.

**  شواهد می‌گوید چهار دیپلمات‌ ایرانی در زندان‌های رژیم صهیونیستی هستند

رسالت/ وزارت امور خارجه طی بیانیه‌ای به مناسبت سی و هشتمین سالگرد ربوده شدن چهار دیپلمات کشورمان در لبنان تأکید کرد: طبق شواهد  چهار  دیپلمات ایرانی ربوده‌شده در لبنان، اکنون در زندان‌های رژیم صهیونیستی به سر می‌برند. همچنین در بخشی از این بیانیه آمده است: به‌رغم گذشت سال‌های زیادی از این اقدام جنایتکارانه و تروریستی، متأسفانه جامعه بین‌المللی و سازمان‌های مدعی حقوق بشری در قبال این جنایت هیچ اقدام جدی انجام نداده‌اند و رژیم صهیونیستی که همچنان با حمایت آمریکا به جنایات و اقدامات ناقض قوانین بین‌المللی خود ادامه می‌دهد، از پذیرفتن مسئولیت در این مسئله، طفره می‌رود.

*مردم سالاری 99/04/14

** دادگاه غیابی ۲۰ مظنون قتل خاشقچی

مردم سالاری/ دادگاه غیابی ۲۰ شهروند سعودی به اتهام قتل جمال خاشقچی در استانبول آغاز شده است. این دادگاه به صورت غیابی برگزار شده و احمد الاسیری، معاون سابق اطلاعات عربستان و سعود القحطانی، از مشاوران سابق ولیعهد عربستان از مظنونان هستند. آنکارا از دولت عربستان خواسته تا این مظنونان را مسترد کند و آنها در ترکیه که محل وقوع جرم است، محاکمه شوند. اما ریاض از این درخواست تبعیت نکرده است.

*آرمان 99/04/14

** ايران در راي اختلاف گازي جريمه نشد

آرمان ملی/ سخنگوي وزارت نفت ايران گفت: در راي اختلاف گازي با ترکمن گاز هيچ جريمه و خسارتي در کار نيست. وزارت نفت ايران روز گذشته در صفحه توئيتر خود به نقل از کسري نوري، مديرکل روابط‌عمومي وزارت نفت، با تاکيد بر اينکه رقم بدهي مورد اشاره در اين دادگاه از سال 88 تعيين شده، نوشت: ترکمن‌ها مبلغي بابت کميت و کيفيت گاز جريمه شدند که از بدهي شرکت گاز کسر مي‌شود.

*آفرینش 99/04/14

** واکنش وزارت خارجه آمريکا به حادثه در سايت هسته‌اي نطنز

آفرینش/ وزارت خارجه آمريکا مدعي شد که گزارش‌هاي مرتبط با حادثه در يک سايت هسته‌اي ايران را دنبال مي‌کند. وزارت خارجه آمريکا در واکنش به حادثه در تاسيسات هسته‌اي نطنز با اشاره به اينکه در حال رصد گزارش‌هاي مربوطه است، اين حادثه را يک يادآوري به ايران براي آن چه اولويت بخشيدن به برنامه انحرافي هسته‌‌اي به جاي رفع نيازهاي مردم مي‌خواند، دانست.

*قدس 99/04/14

** بی‌اطلاعی آمریکا از عمق روابط ایران، سوریه و لبنان

قدس/ علی ربیعی، سخنگوی دولت در گفت وگو با رسانه روسی اسپونتیک درباره قانون سزار که سوریه را تحریم می‌کند، گفت: ما اهمیتی به این قانون‌گذاری‌ها نمی‌دهیم. اگر هدف قانون گذاران آمریکایی هدف قرار دادن مناسبات اقتصادی ایران با کشورهای لبنان و سوریه باشد، نشان دهنده عدم اطلاع آن‌ها از عمق روابط و پیوندهای ماست. البته این تلاش‌های بیهوده برای ما تازگی ندارد. رژیم آمریکا سال‌هاست می‌کوشد از طریق ابزارهای نظامی، سیاسی و خرابکاری، ملت‌های منطقه‌ را از هم جدا کند و هر بار متحمل شکست شده است.

*اعتماد 99/04/14

** نامه مهم ظريف به بورل

اعتماد/ متعاقب اقدام غيرمسوولانه و غيرقانوني سه دولت اروپايي (آلمان، انگليس و فرانسه) در ارايه پيش‌نويس قطعنامه در شوراي حكام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و همچنين تداوم عدم پايبندي نسبت به تعهدات بين‌المللي ناشي از برجام و مصوبات كميسيون مشترك، روز گذشته وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران طي نامه‌اي به آقاي بورل، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا و هماهنگ‌كننده برجام، يك‌بار ديگر موارد عدم پايبندي كشورهاي اروپايي را طبق بند ۳۶ برجام به كميسيون مشترك جهت حل و فصل ارجاع داد.

در نامه وزير امور خارجه تاكيد شده است كه هرگونه مداخله در همكاري‌هاي پادماني جاري بين ايران و آژانس مغاير با مفاد برجام بوده و مي‌تواند بر مباني همكاري‌هاي پادماني موجود تاثيرات منفي داشته باشد.

*اطلاعات 99/04/14

** حجم تجارت خارجی ایران با اوراسیا از 2/4 میلیارد دلار فراتر رفت

اطلاعات/ میزان تجارت خارجی ایران با اتحادیه اوراسیا با اجرای موافقتنامه تجارت ترجیحی تا پایان خرداد از حیث ارزش به بیش از ۲ میلیارد و۴۱۷ میلیون دلار و از لحاظ وزنی به ۶ میلیون و ۸۷۳ هزار تن رسید.

سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک با اعلام این مطلب گفت: از پنجم آبان سال ۹۸ موافقتنامه تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا اجرایی شده است و از آن زمان تا پایان خرداد سال جاری یعنی در مدت زمان هفت ماه و ۲۶ روز که بیش از نیمی از این زمان کشور و منطقه درگیر ویروس کرونا بوده، تجارت کشور با این اتحادیه به بیش از 2/4 میلیارد دلار رسیده است.

**  بخش عمده حوادث کشور به نقص در حوزه ایمنی بر‌می‌گردد

اطلاعات/ رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: بخش عمده حوادث کشورمان به نقص در حوزه ایمنی بر می‌گردد و بخشی از آن در حوزه مشکلات قانونی و حقوقی است. سردار غلامرضا جلالی‌ اظهار داشت: فناوری، امروز در قالب زیرساخت های یک کشور به ارائه خدمت می‌پردازد و به جزو لاینفک زندگی مردم تبدیل شده است .‌ وی ادامه داد: فناوری‌های پیشرفته به دلیل ممزوج شدن با عناصر سایبری و هوشمند در ساختار خود، غیر از تمامی منافعی که دارند تهدیداتی را هم به‌همراه دارند. در واقع فناوری‌های نو، ترکیبی از تهدید و فرصت هستند. وقتی از فناوری استفاده می‌کنیم باید مراقب باشیم که درگیر آسیب‌ها و تهدیدات آنها نشویم.

*شهروند 99/04/14

** وزارت کشور برای برگزاری انتخابات الکترونیک آمادگی کامل دارد

شهروند/ معاون وزیر کشور با بیان اینکه وزارت کشور برای برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی به‌ شکل الکترونیک آمادگی کامل دارد، گفت: «در صورت موافقت شورای نگهبان، انتخابات بیست‌ویکم شهریور ماه الکترونیکی برگزار می‌شود.» جمال عرف اسلامی افزود: «وزارت کشور برای برگزاری انتخابات الکترونیک مشکل اجرایی ندارد و به لحاظ نظارتی هم شورای نگهبان باید در این‌باره نظر دهد.» معاون سیاسی وزیر کشور ادامه داد: «با برگزاری انتخابات الکترونیک، همه فرآیندهای دستی حذف می‌شود.»

*اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های اینترنتی

 ** همه قوا برای حل مشکلات کشور باهم همکاری کنند

ایلنا/ آیت الله غروی گفت: اکنون شرایط در کشور به گونه‌ای است که همه قوا باید باهم همکاری داشته باشند و به یکدیگر کمک و مشورت بدهند تا هرچه بیشتر در حل مشکلات موفق باشند.عضو جامعه مدرسین همچنین اظهار داشت: فرهنگ و اقتصاد هر دو دارای اولویت هستند، با توجه به انبوه مشکلاتی که وجود دارد، اقتصاد اهمیت بیشتری دارد. همچنین اکنون برای اظهارنظر قطعی درخصوص نحوه کارکرد مجلس کمی زود است اما امیدواریم مجلس بتواند با همکاری دولت و سایر نهادها مشکلات را از پیش ‌روی مردم و کشور بردارد، وی همچنین گفت: ما به صورت جدی با مشکلات تحریم مواجه هستیم، از سوی دیگر بیماری کرونا هم تاثیراتی در حوزه‌های اقتصادی داشته و انتظارات ما از دولت باید در حد معقول و متعارف باشد.

** شبهه افکنی یکی از کارهای اصلی دشمن است

حوزه/ آیت الله فاضل لنکرانی گفت:امروز در فضای مجازی هجمه بر دین و القاء شبهات بسیار زیاد است، متأسفانه بخشی از آن در قم و بخشی هم در تهران است. بخشی در میان روحانیون و بخشی هم در غیر روحانیون و بسیاری از آنها نتیجه شبهاتی است که ۵۰ یا ۱۰۰ سال پیش دنیای غرب ایجاد کرده و امروز محصول کار خود را می‌چیند.عضو جامعه مدرسین درادامه افزود:آنها دائماً برای ما توطئه‌چینی می‌کنند. شبهه افکنی یکی از کارهای اصلی دشمن است، اینطور نیست که شبهه فقط از ذهن یک کسی که دنبال پژوهش هست بیرون آید. شبهه را یک عده ایجاد می‌کنند، عده‌ای هم آن را دنبال و تحکیم کرده و به نتیجه می‌رسانند.بنابراین مسئله شبهات برای پاسخ‌گویی باید رصد بشود، موضوعات پژوهشی را اولویت‌بندی کرده و در اختیار اساتید و فضلا قرار بدهید تا مورد پژوهش قرار گیرد.

** آژانس اتمی نبود مواد هسته‌ای در سوله حادثه‌دیده سایت نطنز را تأیید کرد

فارس/ آژانس بین‌الملل انرژی اتمی درباره حادثه آتش‌سوزی در یکی از سوله‌های در حال تکمیل سایت هسته‌ای نطنز بیانیه‌ای منتشر کرد.در این بیانیه آمده است:آژانس می‌تواند تأیید کند که در زمان سانحه هیچ‌یک از بازرسان پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آنجا حاضر نبوده‌اند و اینکه این مکان، محتوی مواد هسته‌ای نبوده است.آژانس با مقام‌های مربوطه ایران در تماس بوده تا تأیید کند که این حادثه هیچ اثری روی فعالیت‌های راستی‌آزمایی این نهاد بین‌المللی- که انتظار می‌رود همانند گذشته ادامه یابند- نداشته باشد. بازرس‌های آژانس بین‌الملل انرژی اتمی  در سایت نطنز حضور منظم دارند.»

**  ایران در تعمیر دکل‌های حفاری خودکفا شد

تسنیم/ مدیرعامل هلدینگ انرژی‌گستر سینا گفت: برای تعمیر دکل‌های حفاری شناور نیازی به خارج از کشور نداریم.جواد اوجی افزود: بنیاد مستضعفان ظرفیت خوبی در زمینه دکل‌های حفاری شناور دارد که مناسب آب‌های خلیج فارس و دریای عمان است.اوجی همچنین گفت: با این دکل‌ها همه نوع حفاری عمودی و افقی را می‌توان انجام داد.وی گفت: در گذشته برای تعمیر این دکل‌ها، آنها را به کشورهای دیگر ارسال می‌کردند اما اکنون در داخل تعمیر و نوسازی می‌شود و پنج تا شش میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی شده است.

** دائماً آمریکایی‌ها را در خلیج فارس رصد می‌کنیم

تسنیم /فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دوره ارتکاب جنایت در خلیج فارس و افتخار به آن گذشته است، گفت: اگر آمریکایی‌ها دچار اشتباه و حماقتی شوند با پاسخ قاطع نیروهای مسلح مواجه خواهند شد.سردار غلامشاهی با گرامیداشت سالروز شهدای هواپیمای مسافربری ایرباس655 گفت: امروزه دائماً چشم‌های بیدار رزمندگان اسلام آن‌ها را رصد می‌کند و تمام وقت حضور ما را کنار خودشان می‌بینند و در صورتی که حماقتی به‌خرج بدهند و نگاه چپی به آب‌ها و فضای جمهوری اسلامی داشته باشند قطعاً جواب محکمی خواهند شنید.

**  ارتباط ترامپ با واقعیت‌ کاملاً قطع شده است

تسنیم/ سناتور «چاک شومر» رئیس دموکرات‌های سنای آمریکا در پیامی توئیتری از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به‌دلیل اظهارات متوهمانه در خصوص مهار ویروس کرونا و بحران اقتصادی ناشی از آن، با لحنی تمسخرآمیز انتقاد کرد.این سناتور ارشد دموکرات افزود: «ارتباط او [ترامپ] با واقعیت کاملاً قطع شده است. او در حباب توهم زندگی می‌کند.»

** اورهال ۸ فروند بالگرد ۲۱۴ و کبرا در هوانیروز

مهر/ فرمانده هوانیروز ارتش گفت: به همت متخصصان هوانیروز ارتش، هشت فروند بالگرد ۲۱۴ و کبرای تهاجمی، اورهال شد و به ناوگان عملیاتی این یگان پیوست.امیر یوسف قربانی افزود: مردم بدانند امروز به همت جوانان ما در نیروهای مسلح و خصوصاً در هوانیروز، این یگان پروازی عظیم بالگردی نه تنها بیشتر از سالیان قبل از انقلاب ارتقای توان رزمی داده شده، بلکه به دانش بومی ساخت قطعات نیز رسیده‌ایم.

** اهانت روزنامه سعودی به آیت الله العظمی سیستانی موج خشم مردم عراق را درپی داشت

حوزه/ توهین روزنامه سعودی الشرق الاوسط به حضرت آیت الله  العظمی سیستانی موج خشم و نفرت  احزاب وگروهای سیاسی وکاربران شبکه های مجازی را برانگیخت. این روزنامه با انتشار کاریکاتور توهین آمیز از آیت الله سیستانی در تاریخ جمعه 3/7/مرتکب این اهانت شد که البته بر خلاف قانون آزادی نشر و توهینی آشکار به بزرگان دینی و حاکمیت عراق به شمار می رود.مردم عراق در واکنش به این اهانت روزنامه سعودی خواستار واکنش و موضع گیری صریح مسئولان عالی رتبه عراق و اقدام قانونی و بازدارنده آنها در زمینه اهانت به بزرگان دینی شدند.

** هیچ پنهانکاری  در مسائل هسته ای ایران نیست

باشگاه خبرنگاران / نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی، ادعاها درباره نقض معاهده «ان‌پی‌تی» و پنهانکاری ایران در خصوص برنامه هسته‌ای خود را تنها سوء تعبیر از شرایط توصیف کرد.میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر بر عدم پنهانکاری ایران در خصوص برنامه هسته‌ای خود تاکید کرد.دیپلمات روسیه در نهاد‌های بین المللی در وین در پیامی در حساب توئیتر خود آورد: دو اشتباه واقعی: آژانس هیچ موردی از پنهانکاری ایران را کشف نکرده است. ایران معاهده منع گسترش جنگ افزار‌های هسته‌ای را نقض نمی‌کند. (این دو) مورد واضح از سوء تفسیر از یک شرایط واقعی است.

** شکست کمپین فشار حداکثری آمریکا در برابر ایران

باشگاه خبرنگاران /نشریه «فارین پالیسی» در گزارشی به سیاست کمپین «فشار حداکثری» آمریکا پرداخته و می‌نویسد که این راهبرد در برابر ایران با شکست مواجه شده است.در ادامه این گزارش آمده است: ایران در مقابل فشار آمریکا از خود مقاومت نشان داده است. اقتصاد ایران آنگونه که بسیاری در واشنگتن امیدوار بودند، سقوط آزاد نکرده بلکه این کشور با افزایش تولید داخلی و اشتغال، نشانه‌هایی از بهبود اقتصادی از خود نشان داده است.فارین پالیسی در بخش دیگری می‌نویسد: لفاظی‌ها و اقدامات خصمانه ترامپ، ایران را برای ایجاد یک توافق مشتاق‌تر نکرده است.

** انفجار در مسیر کاروان نظامیان آمریکایی در سوریه

باشگاه خبرنگاران /یک بمب در مسیر کاروان نظامیان آمریکایی در شهر الصبحه در شرق استان دیرالزور سوریه منفجر شد.پیش‌تر دیده بان حقوق بشر سوریه از ورود یک کاروان نظامی به شمال شرقی سوریه از طریق گذرگاه «الولید» و از طریق اقلیم کردستان عراق خبر داد و اعلام کرد این کاروان پس از ورود به سوریه، به سوی شهر «شداده» در حومه استان حسکه رفت و سپس به سوی پایگاه «قسرک» رفته است.دیده بان حقوق بشر سوریه همچنین اعلام کرد این کاروان متشکل از ۱۹ خودروی نظامی از جمله ۱۳ کامیون حامل مواد لجستیک و نظامی و ۵ خودروی زرهی برای حمایت از این کاروان بودند.ائتلاف بین المللی ماه گذشته نیز یک کاروان را از طریق گذرگاه مرزی «الولید» از طریق اقلیم کردستان به سوی سرزمین‌های سوریه فرستاد.