اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 111439 تعداد بازدید:

مرکز تخصصی فقه و اصول اردکان

نشست مجازی نکته های معارفی زیارت عاشورا (جلسه دوم)

یکشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۹:۴۸
مرکز تخصصی فقه و اصول اردکان با همکاری حوزه علمیه فاطمة الزهرا(سلام الله علیها) این شهرستان نشست علمی- پژوهشی با موضوع " نکته های معارفی زیارت عاشورا " با حضور حجت الاسلام والمسلمین احسان فتاحی(استاد و پژوهشگر حوزه) به صورت مجازی برگزار کرد.

به گزارش معاون پژوهش مرکز تخصصی فقه و اصول اردکان استاد در این نشست گفت: برای سلام و احساس حضور در محضر امام حسین(ع) لازم است به سمت قبله توجه کرد. برای اینکه توجه نفس بیشتر شود مناسب است انسان در بالای بلندی یا در بیابان برود و ابتدا با نظر انداختن به جانب سمت راست و چپ توجه نفس را تمرکز دهد و سپس با تمام توجه به سمت قبله رو کند. استفاده از حرکات دست (مانند انگشت اشاره به سمت قبله بگیرد یا حالت قنوت و مانند آن بگیرد) می­تواند انسان را در این توجه یاری دهد.

وی اشاره کرد: در فراز دوم این زیارت اشاره به بزرگی این مصیبت(واقعه روز عاشورا) در میان اهل اسلام و اهل آسمان اشاره شده است. متأسفانه در شبکه­های اجتماعی گاه اینگونه گفته می­شود که آنچه در کربلا اتفاق افتاد در جاهای دیگر گاه به شکل سخت­تر اتفاق افتاده است و کسی برای آن گریه نمی­کند در حالی که در این فراز گفته نمی­شود مصیبتی سخت­تر از مصیبت کربلا در زمین نبوده است بلکه می­گوید مصیبت بزرگ برای اهل اسلام است. اینها توجه ندارند که بزرگی مصیبت کربلا به این دلیل است که در امت اسلام کسانی حجت خدا و اهل بیت پیامبر(ص) را به زیر کشیدند. باید این بزرگی را به اعتبار دینی و ایمانی ملاحظه کرد نه به لحاظ دنیوی.

او افزود: فراز سوم اشاره به لعن دشمنان شده و واژه لعن به معنای عقاب دورباد از رحمت خدا است به دلیل گناهی که انجام داده است. این کلمه با سب و ناسزا گفتن متفاوت است و در جایی استفاده می­شود که تکلیف وجود داشته باشد لذا لعن حیوان و کودک نادرست است. به لحاظ ایمان لعن موجب می­شود انسان گرایش به باطل نداشته باشد و به لحاظ اجتماعی لعن یک گروه، موجب می­شود آن امت یا جامعه از آن گروه فاصله بگیرد و روند مخالف آن گروه را بگیرد. به عبارتی دیگر موجب معرفت افزایی یک جامعه می­شود.

استاد در پایان به سوالات و شبهات در این زمینه پاسخ داد.