اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 94340 تعداد بازدید: ۳۵

مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد:

ماه ذی الحجه فرصت ناب بندگی است

سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۵:۴۷
مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد گفت: ماه ذی‌الحجه بهترین فرصت برای بندگی، ولایت‌پذیری و بهره‌مندی از مناسبت های ویژه این ایام است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کوثر از یزد، حجت الاسلام محمد کارگر شورکی در جمع  کارکنان مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد با گرامی داشت مناسبت های ماه ذی الحجه گفت: شب هاي دهگانه اي كه قرآن در سوره « فجر» به آن سوگند یاد كرده است، شب هاي دهه اول این ماه شریف است و این سوگند به خاطر عظمت این دهه می باشد.

وی افزود: خداوند در  آیه 28سوره حج  در بیان فریضه بزرگ حج، از «ایام معلومات»  سخن گفته است كه مومنان باید در آن به یاد خدا باشند و  بر اساس یكي از تفسیرهاي معروف « ایام معلومات»كه در روایات نیز آمده است، 10 روز اول ماه ذي الحجه محسوب می شود.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد در ادامه بیان فضیلت دهه اول ماه ذی الحجه ، گفت:  بنا بر روایت، رسول خدا (صلی الله علیه و آله) عبادت و كار نیك را  در هیچ ایامي به اندازه این ایام (ده روز اول ماه ذي الحجه)  دارای فضیلت نمی دانند.

وی با اشاره به  مناسبت های ماه ذی الحجه گفت: روز اول ماه ذی الحجّه روز ولادت حضرت ابراهیم خلیل(علیه السلام) و روز ازدواج امیرمومنان(علیه السلام) و حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) در سال دوم هجری است و روز هفتم این ماه، وفات امام محمد باقر(علیه السلام) در سال ۱۱۴ هجری قمری می باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: روز هشتم ماه ذی الحجه را «ترویه» می نامند؛ در زمان های گذشته که در عرفات آب نبود حجّاج روز هشتم، آب  مورد نیاز خود را برای وقوف در عرفات( روز نهم ماه ذی الحجه)  از مکّه با خود می بردند و واژه «ترویه» هم به معنای سیراب کردن و آب ذخیره نمودن است.

وی روز عید قربان را از اعیاد مهم اسلامی برشمرد و تصریح کرد:  دهم ماه ذی الحجّه مصادف با  روز عید بزرگ قربان است و وجود دو عید مهم اسلامي عید قربان و عید غدیر در این ماه  و میلاد امام علی نقی(علیه السلام) و روز مباهله  عظمت خاصي به این ماه بخشیده  و بهترین فرصت برای خودسازي و تهذیب نفس مومنان می باشد.

حجت الاسلام کارگر در بخش دیگر سخنان خود با تسلیت شهادت جان‌سوز حضرت امام محمدباقر (علیه السلام)، بیان کرد: امام در سال ۵۷ هجری در شهر مدینه متولد شدند و  نام مبارک ایشان محمد ، ابوجعفر کنیه ایشان  و لقب معروفشان باقر و باقرالعلوم است.

 وی عمر مبارک امام باقر(علیه السلام) را 57  سال دانست و  ابراز کرد:  شرایط زمان امام به دلیل اختلاف بنی امیه و بنی عباس به گونه ای بود که حضرت توانستند نهضت بزرگ علمی  را پایه گذاری و  در دوران امامت خویش به نشر و اشاعه حقایق معارف الهی پرداخته  و شاگردان بزرگی را تربیت کنند.

این مقام مسئول در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به روایت«إِنَّ لِلَّهِ عُقُوبَاتٍ فِي اَلْقُلُوبِ وَ اَلْأَبْدَانِ ضَنْكٌ فِي اَلْمَعِيشَةِ وَ وَهْنٌ فِي اَلْعِبَادَةِ وَ مَا ضُرِبَ عَبْدٌ بِعُقُوبَةٍ أَعْظَمَ مِنْ قَسْوَةِ اَلْقَلْب»  از امام باقر(علیه السلاَم) ، اظهار کرد: خداوند مجازاتهائى روحى و جسمى در مقابل گناهان و نافرمانی بندگان دارد که مربوط به دنیاست همچون تنگى در اسباب زندگى، سستى در عبادت و  سنگدلی که بنا بر روایت هيچ بنده‌اى به چيزى بدتر از سنگدلى و قساوت قلب عقوبت نشده است .

وی  بر اساس آیه « إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِکُمْ وَ إِنْ أَسَأْتُمْ فَلَها، مجازات ها را نتیجه عمل خود  انسان  ها دانست و اظهار امیدواری کرد: با  توجه زمان تعطیلات مدیریت حوزه علمیه خواهران در این ایام،  همکاران از فرصت بهتر و بیشتری برای عبادت و بهره مندی از این ماه پر خیر و برکت برخوردار شوند.