اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 94175 تعداد بازدید: ۴۰

به مناسبت هفته عفاف و حجاب:

سعه صدر لازمه گرایش فرزندان به حجاب است

چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۵:۰۲
استاد حوزه در نشست پژوهشی که به مناسبت هفته عفاف و حجاب برگزار شده بود، داشتن سعه صدر و صبر را لازم و ضروری دانست.

به گزارش خبر گزاری حوزه از یزد، به مناسبت هفته عفاف و حجاب نشست پژوهشی در بستر فضای مجازی با موضوع شیوه های نهادینه کردن حجاب در فرزندان با حضور استاد حوزه و دانشگاه آقای آبایی برگزار شد.

استاد حوزه با گرامی داشتن هفته حجاب و با طرح این سؤال که آیا حجاب فطری است یا نه؟گفت:یکی از نشانه های فطری بودن حجاب، برای زمانی است که آدم  و حوا در بهشت از  میوه ممنوعه تناول کردند و عورتشان آشکار شد وخودشون بدون دریافت هیچ حکمی از برگ درخت حجاب برای خود درست کردند.  همین امر نشان از این است که؛ در فطرت بشر حیا و عفت قرار دارد و فطرت انسان بر خود نگه داری قرار گرفته است. 

آقای آبایی با بیان این که از گذشته بشریت برهنه نبوده است و معمولا لبلاس ها بلند، گشاد و ضخیم بوده است اظهار داشت: بعد از رنسانس برای کشاندن زنان به محیط کار و بالابردن فرهنگ تجمل، از زن به عنوان یک ابزار استفاده شد.

استاد حوزه با بیان این نکته که حجاب برای زنان برای دیده شدن است خاطر نشان کرد: در مراسم حج پوشش کامل برای زنان حرام است و در آن جا جدا بودن زن و مرد شرط نیست، بنابراین اگر خواسته می شد که زن دیده نشود باید در جایی مخفی بود و این نشان از این است که خداوند می خواهد شخصیت زن دیده شود و رنگ و لعاب جایگاهی ندارد.لذا تحکیم بنیان خانواده و حفظ حرمت و جایگاه زن به حجاب است.

وی با بیان انواع پوشش از جمله؛ خمار( جمع خمر؛ روسری یا مقنعه به اندازه سر پوششی که برآمدگی را بپوشاند)، معجر و جلباب ابراز داشت: داشتن عفت و عصمت و حجاب کامل به داشتن جلباب است.

استاد حوزه برای انتقال مفاهیم به فرزندان چهار نکته را ضروری دانست:معرفت، آیت، حکمت و عبرت. همچنین با بیان فلسفه امور برای فرزندان و به تفکر واداشتن ایشان و حساس بودن به محیط را لازم دانست.

همچنین وی وجود داستان، شعر، بازی و نمایش خلاق را  برای انتقال پیام ضروری دانست و اظهار داشت: جهت دادن امور  باعث انتقال فرهنگ می شود و در امر تربیت باید مسائل کوچک ، تربیت پنهان و الگوی نا مستقیم را در نظر داشت.

ایشان در تربیت الگویی سه مؤلفه اخلاق خوب و خوش، پایبندی و الگوی قوی تر را لازم دانست و گفت: تربیت عمودی را باید تعطیل کردو تحکم و آمرانه در تربیت جایی ندارد.

وی در زمینه خلق فضا و جو ( فضای حجاب و حیا در خانه) و تمرکز و حساسیت در محیط اطراف و وسایل فرزندان را ضروری دانست و اظهار داشت: در امر تربیت در عین محبت باید قاطعیت داشت و فرزندان را به حال خود رها نسازیم.

آقای آبایی برای نهادینه کردن حجاب در فرزندان بیان چرایی حجاب، فطری بودن عفاف و حجاب، پاسخ به سؤالات فرزندان، استفاده از تمثیل و تشبیه، تقویت باور به مبدأ و معاد ، ثبت اعمال توسط دو ملک، تقویت عاطفه مذهبی، پاسخ زیبا به شبهات، خدا را حاضر و ناظر در اعمال، مطابق با ذائقه فرزند، بالابردن اطلاعات والدین و بیان این مسائل با زبان کودکانه را امری لازم دانست.

آقای آبایی با بیان چهار مؤلفه ژن، وراثت، لقمه و معلم و مربی که باعث شکل گیری شخصیت فرزندان می شود گفت: در تربیت صحیح باید سعه صدر و صبر داشته باشیم، تکرار و تمرین لازم است و نهادینه شدن امور میلی متری عمل می کند و نباید انتظار اجابت سریع را داشته باشیم.

استاد حوزه برای ایجاد عزت نفس در فرزندان هفت مؤلفه، محبوبی، محترمی، مهمی، مفیدی مطرحی، می فهمی و می توانی را تکرار کرد تا آفت ها به سراغ فرزندان نیاید البته تشویق ها باید به اندازه، به جا و در جمع باشی و با رعایت این مسائل دیگر فرزندان  برای پر کردن خلاء های خود و برای دیده شدن نیازی نخواهند داشت.

همچنین وی هفت مؤلفه؛ تنبیه، تحقیر، توهین، تهدید، تنفر، تبعیض و ترس را عامل تباهی دانست و افزود: باید در امر تربیت از خداوند استمداد گرفت و خواندن آیه 74 سوره فرقان و 25 صحیفه سجادیه را توصیه نمود.

جهت استفاده از فایل صوتی و توضیحات بیشتر می توانید به آدرس زیر مراجه نمایید.

          https://eitaa.com/joinchat/1278672953Cd619bedd26