اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 93978 تعداد بازدید: ۲۵

مدیر مرکز حجاب ریحانة النبی قم:

تذکر از مؤثر ترین روش های امر به معروف است

شنبه ۲۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۰:۰۸
حجت الاسلام و المسلمین محمدمهدی ابراهیم‌پور، تذکر را به عنوان یکی از مهمترین روشهای امر به معروف دانست.

به گزارش معاون پژوهش مدرسه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها اردکان، این نشست که با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمدمهدی ابراهیم‌پور مدیر مرکز حجاب ریحانة النبی قم به صورت مجازی برگزاری شد وی گفت:مهمترین مکان برای امربه معروف مکانهای اداری و رسمی است که شخص به خاطر حفظ موقعیت شغلی خود نمی‌تواند به آمرین پرخاشگری کند.

مدیر مرکز حجاب ریحانة النبی قم بد حجابی در جامعه را به چهار دسته تقسیم کرد وگفت: بدحجابی یا غافلان به حجاب که با تذکر می‌‌توان آنها را از خواب غفلت بیدار کرد، جاهلان که درمان آنها، آموزش دادن است، ناقدان که باید به آنها مشاوره داد و  معاندین که می‌خواهند به نظام ضربه بزنندکه باید با آنها برخورد کرد.

ابراهیم پور در باب تذکر خاطر نشان کرد: تذکر یکی از مهمترین روشهای امر به معروف است  و منحصر به بحث خیابانی و جلسات عمومی نمی شود و تصور نکنیم که امربه معروف لسانی،  مطلق است؛ یعنی تمام بحث امر به معروف، لسانی نیست‌.

وی در زمینه آمران به معروف هم اظهار کرد:  در امر به امرمعروف الزامات اخلاقی توسط آمرین باید رعایت شود تا تاثیر آن در فرد و جامعه گذاشته شود. از جمله این الزامات اینکه : آمر خودش به معروف عمل کند، ویژگی‌های ظاهری همچون نظافت در پوشش، بوی‌خوش، چهره‌ای بشاش و خوشرو داشتن، و ظرافتهایی در تذکر خانم‌ها رعایت کند.

ابراهیم‌پور افزود: یک آمر باید صفات روحی در این امر داشته باشد که می‌توان به صبور بودن، حاضر جواب بودن، نفی عمل طرف مقابل را فقط در نظر داشتن، نه نفی شخص را در نظر داشته باشد.

وی بیان کرد: آمر به معروف باید تاثیرات روانی، سیاسی، خانوادگی که طرف مقابل در ذهن دارد را توجه داشته باشد. انسان طبیعتاً در برابر تذکر واکنش نشان می‌دهد و همچنین شخصی که به بدحجابی اعتقاد و باور دارد، امر به حجاب برای او سخت است. عملکرد برخی از مسئولین و اقشار خاص از جمله مذهبی‌ها ممکن است ذهنیت بدی از حجاب برای طرف مقابل ایجاد کرده باشد.

وی گفت: در امربه معروف حجاب، تذکر لسانی یک فرد یک علت ناقصه می‌تواند باشد که با یک علت دیگر در جایی، یا زمانی دیگر علت تامه شود و امر حجاب در شخص محقق شود.

گفتنی است در پایان استاد به سوالات طلاب در این موضوع پاسخ داد و توصیه کرد: در بحث تذکر لسانی آمر باید مطلب را با خوشرویی بیان و عبور کند و به تنش نکشاند همچنین نباید انتظار داشته باشیم با یک جمله  طرف مقابل حجاب خود را درست کند، این فرد یک عمر، بدین صورت بوده، با یک جمله قرار نیست، معجزه بشود.