اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 86113 تعداد بازدید: ۱۱۴

مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد:

سنجش ایمان در گرو اخلاق نیکوست

دوشنبه ۲ دى ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۱:۰۲
مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد در نشستی با بانوان طلبه مدرسه علمیه سطح دو اردکان با برشمردن سطوح ایمان به درونی، اجتماعی واخروی گفت: ایمان و اخلاق در اسلام آنقدر پیوند خورده که میزان سنجش ایمان افراد، اخلاقشان است.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، حجت الاسلام والمسلمین محمدکارگر شورکی در بازدید از مدرسه  علمیه  فاطمة الزهرا(سلام الله علیها) اردکان به سؤالات طلاب پاسخ گفت و با بیان روایتی از پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) اظهار کرد: «أَکمَلُ المُؤمنینَ ایمانا" أَحسَنُهم خُلقا" و الطفهم بأَهله»، یعنی: کامل ترین فرد از حیث ایمان آن کسی است که اخلاقش از دیگران بهتراست ونسبت به خانواده بیشتر مهر ومدارا کند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد. با اشاره به فطرت پاک دوران نوجوانی ، تصریح کرد: این نوجوانان وجوانان با ورود به حوزه کم کم در اثر مواجهه با افراد برجسته علمی واخلاقی همچون نهالی رشد می یابند و این نهال پاک سبب جذب افراد دیگر هم به حوزه می شود و اگر این موضوع برعکس شود و در کنار آموزش، پرورش وخودسازی نباشد امکان دارد این فطرت پاک تغییر کند وموجب تنفّرودوری افراد هم بشود.

وی به طلاب توصیه کرد: همیشه مخاطب خود را بشناسید و اگر دیدید فردی رفتارش مخالف قرآن، روایات و ائمه و سیره حضرت زهرا(سلام الله علیها) است از او تبعیت نکنید و این طور وقت ها نباید تغییر کرد و همرنگ آن فرد شد.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد تأکید کرد: امروزه مردم دنبال کسب آرامش و امنیت هستند و «ایمان» در واقع همان امنیت و آرامش است و جایی که آرامش نباشد نه درس می توان خواند  و نه کار کرد و امنیت در کنار افراد مؤمن و مؤمنه پیدا می شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمدکارگر شورکی افزود: ماده ایمان با امنیت یکی است، بنابر این ایمان بایدسرچشمه امنیت بشود، هر کجا ایمان است آرامش وامنیت است واگر ایمان نیست ناامنی است.انسان وقتی با مسلمان ومؤمن سرو کار داشته باشد دیگرناراحتی ندارد چرا که در سایه اسلام وایمان اودر سلامت وامنیت است.  

مدیر حوزه علمیه خواهران استانی یزد خاطر نشان کرد: ایمان مایه امنیت در سه ناحیه است اولین ناحیه درون جان انسان است آرامش وامنیت درونی پیدا می کند.

امنیت دوم که از شعبه ایمان است امنیت جامعه است مومن چرا مومن نامیده شده است برای این که جان ومال مردم در برابر اودر امنیت است یک جامعه غیر مومن همه از هم می ترسند.

شاخه سوم امنیت ، امنیت روز قیامت است حضرت علی (ع)در نامه به عثمان بن حنیف فرموده است من نفس خودرا با پرهیزکاری می پرورانم تا در قیامت که هراسناکترین روزها ست در امان ، ودر لغزشگاههای آن ثابت قدم باشد، من که علی بن ابی طالب هستم خود سازی را ادامه می دهم برای این که روز قیامت در امن وامان بشم.

حجت الاسلام والمسلمین محمدکارگر شورکی با یادآوری حدیث پیامبر(صلی الله علیه و آله) در ابتدای سخنانش اظهار کرد: پیامبر(صلی الله علیه و آله) ایمان دو نفر را کامل ترمی دانند کسی که حسن خلق دارد و اخلاق بهتر و نیکوتری دارد و نیزکسی که با اهل و عیالش مهربانتر است، از این حدیث درمی یابیم که ایمان و اخلاق در اسلام آنقدر پیوند خورده که میزان سنجش ایمان افراد، اخلاقشان است.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد با ذکر چند حدیث دیگر در زمینه اخلاق و ازدواج اذعان کرد: امروزه برخی ملاک ها برای ازدواج اسلامی تغییر یافته است و برای بعضی از خانواده ها پول و مادیات ملاک اصلی ازدواج شده است و گاهی هم سر همین چیزها سبب دعوا می شود و زندگی به طلاق می انجامد.

وی ابراز کرد: اگر ملاک ازدواج ها بر اساس سیره اهل بیت(علیهم السلام) ایمان و تقوا باشد جلوی برخی طلاق ها و دعواهای خانوادگی گرفته می شود.

برپایه این گزارش، در ادامه اجرای طرح جامع بازدید از مدارس علمیه خواهران استان یزد، پنجمین بازدید مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد حجت الاسلام والمسلمین کارگر شورکی از مدرسه فاطمة الزهرا(س) سطح دو اردکان به همراه معاونان پژوهش، آموزش، فرهنگی، مالی و نظارت انجام شد و ضمن بازدید از بخش های مختلف این مدرسه، نشست های جداگانه ای با اساتید، کادر مدرسه، هیئت امنا و هر یک از معاونت های این مدرسه تشکیل شد و هیئت بازدید کننده از نزدیک با عملکرد این مدرسه علمیه آشنا شدند واز تلاشهای آنها تقدیر وتشکر کردند.