اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 84525 تعداد بازدید: ۱۲۴

کارشناس مسائل سیاسی:

ولایت پذیری عاقلانه، اطاعت پذیری عاشقانه

یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۸:۱۸
در مدرسه علمیه خواهران الزهرا (س) یزد، کرسی آزاداندیشی با موضوع «ولایت پذیری عاقلانه یا عاشقانه؟» با سخنرانی آقای خوانساری، کارشناس مسائل سیاسی، برگزار شد.

به گزارش معاون پژوهش مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها، در ابتدای این کرسی، طلاب به بیان سؤالات خود و شبهات رایج در میان عموم مردم در مورد سخنان مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در مسئله مدیریت مصرف سوخت پرداختند.

آقای خوانساری با اشاره به گزیده ای از بیانات رهبر مقام معظم انقلاب در این باب، در تبیین دلایل حمایت رهبری از تصمیم دولت گفت: حمایت از ساختار قانونی کشور و اعتماد داشتن به پشتوانه کارشناسی دولت از دلایل مهم حمایت رهبری از این مصوبه دولت بود.

کارشناس مسائل سیاسی در پاسخ به سؤال یکی از طلاب مبنی بر اینکه «چرا جایگاه رهبر در جامعه همانند با جایگاه امام علی (علیه السلام) در نظر گرفته شده است» افزود: رسالت ولی فقیه در زمان غیبت امام معصوم، همان رسالت انبیاء در اجرای حدود و اوامر الهی است ولی این موضوع به منزله مساوی دانستن ولی فقیه با امام در معصومیت نیست.

خوانساری با بیان اینکه اداره حکومت اسلامی با خداست، تأکید کرد: ولی فقیه تاکنون در اداره حکومت با توسل به امام زمان (عج) بهترین و حکیمانه ترین تصمکیم ها را گرفته اند به طوری که این تصمیمات، توطئه های دشمنان را نقش بر آب کرده است.

وی در ضمن تعریف ولایت پذیری عاشقانه و عاقلانه، تصریح کرد: اگر فردی عاقلانه ولایت را بپذیرد، عاشقانه هم اطاعت خواهد کرد اما اگر با عشق، امر ولایت را پذیرا شود، اطاعت پذیری او تا زمانی خواهد بود که دستورات ولی فقیه به نفع او باشد.

آقای خوانساری در پایان با تأکید بر تقویت پایه های اعتقادی ولایت پذیری در خود، طلاب را به بررسی و مطالعه تاریخ انقلاب فراخواند و افزود: ثابت نبودن پایه های اعتقادی ولایت پذیری موجب ریزش انقلابی در کوره های حوادث خواهد شد.