اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 111085 تعداد بازدید: ۳

مدرسه علمیه فاطمه الزهراء (سلام الله علیها)

نشست علمی- پژوهشی با موضوع «نکته های معارفی زیارت عاشورا»

شنبه ۱۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۵:۲۷
با همکاری واحدهای پژوهشی و فرهنگی حوزه‌های علمیه فاطمه‌الزهرا(س) اردکان و مرکز تخصصی فقه و اصول اردکان نشست علمی- پژوهشی با موضوع «نکته های معارفی زیارت عاشورا» با حضور حجت الاسلام و المسلمین احسان فتاحی- استاد حوزه- با حضور اساتید و طلاب مدرسه در فضای مجازی برگزارشد.

 

به گزارش معاونین پژوهش  و فرهنگی مدرسه علمیه  فاطمه الزهراء (سلام الله علیها)، در این نشست حجت الاسلام و المسلمین احسان فتاحی گفت:  امام باقر(علیه السلام) زیارت عاشورا را به شخصی به نام علقمه آموخت. امام صادق(علیه السلام) به هنگام زیارت امیرالمومنین این زیارت راخوانند و بعد از آن دعایی را اضافه کرد که صفوان آن را نقل کرده است.

ایشان افزود: زیارت عاشورا با شش فراز سلام شروع می شود و بعد بر دشمنان اسلام لعن آمده است و به نوعی در انتهای دعا ابتدا لعن آمده و بعد سلام ها تکرار می شود.

آقای فتاحی بیان کرد: فلسفه نامیدن امام حسین(علیه السلام) به کنیه ابا عبدالله رادر چند دلیل می‌توان اشاره کرد. اولین دلیل اینکه امام حسین فرزندی به نام عبدالله رضیع داشته است که به نظر می‌رسد همان علی اصغر است. در زیارت آمده است: السَّلَامُ عَلَى عَبْدِ اللَّهِ بْنِ الْحُسَيْنِ الطِّفْلِ‏ الرَّضِيعِ‏ الْمَرْمِيِّ الصَّرِيعِ الْمُتَشَحِّطِ دَماً الْمُصَعَّدِ دَمُهُ فِي السَّمَاءِ الْمَذْبُوحِ بِالسَّهْمِ فِي حَجْرِ أَبِيهِ لَعَنَ اللَّهُ رَامِيَهُ حَرْمَلَةَ بْنَ كَاهِلٍ الْأَسَدِي‏(اقبال الاعمال، 2/574) اوصافی که در این فراز زیارت آمده است (که خونش به آسمان بالا رفت و در دستان پدرش با تیر حرمله ذبح شد) نشان می­دهد این شخص همان علی اصغر است. البته باید توجه داشت که کنیه اباعبدالله را پیامبر(ص) به امام حسین به هنگام ولادت داده است. اگر این کنیه به خاطر فرزندش علی اصغر باشد باید اندکی پیش از واقعه کربلا حضرت این کنیه را برای خود برمی­گزید. البته می­توان توجیه کرد که به دلیل مظلومیت علی اصغر و علم پیامبر(ص) به وقایع عاشورا این کنیه به امام حسین(علیه السلام) داده شده است.

 

وی ادامه داد: دومین دلیل بر وجه تسمیه کنیه امام به ابا عبدالله این است که ایشان در میان بندگان خدا سرآمد است. بزرگ و سرآمد را گاه اب می­نامند مانند ابالفضل. سوم دلیل اینکه باعث نجات دین بوده است و همه کسانی که در دین به مقام بندگی می­رسند وامدار ایشان هستند و گویا نسبت ابوت به آنان دارد.

فتاحی اظهارکرد: در سه فراز بعدی نسبت خانوادگی ایشان روشن می­شود که فرزند رسولخدا و امیرالمومنین و فاطمه زهرا است، نسبتی که برخی آن را انکار می­کردند و می­گفتند ایشان ابن رسول الله نیست. در آیه مباهله حسنین به عنوان ابناء رسول الله معرفی شده است. همچنین امام کاظم(علیه السلام) با استناد به آیات84-85 سوره انعام فرزند دختر را مانند فرزند پسر معرفی می­کند. در این آیه خدا حضرت عیسی(علیه السلام) را به عنوان فرزندان ابراهیم معرفی می­کند و حال آنکه حضرت عیسی(علیه السلام) از طریق مادرش مریم به ابراهیم خلیل الرحمان(ع) می­رسد.