اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 107479 تعداد بازدید: ۲۵

مدرسه علمیه عالی تخصصی امام حسین علیه السلام یزد

سلسله نشستهای فقه خانواده، نشست علمی با عنوان « نقش قواعد فقه در پویایی فقه خانواده با محوریت موضوع یابی » را با حضور دکتر سید احمد میرخلیلی

پنجشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۹:۰۰
مدرسه علمیه عالی تخصصی امام حسین علیه السلام یزد، در راستای برگزاری سلسله نشستهای فقه خانواده، نشست علمی با عنوان « نقش قواعد فقه در پویایی فقه خانواده با محوریت موضوع یابی » را با حضور دکتر سید احمد میرخلیلی استاد دانشگاه و مقطع سطح4 برگزار نمود.

هدف از برگزاری این نشست، بررسی تآثیر قواعد فقه در نظام فقه خانواده و به روزرسانی و پویایی آن بود.

سید احمد میرخلیلی گفت: قواعد فقه را میتوان در سه دسته کلی تقسیم کرد، قواعد عامی که در همه ابواب فقهی جاری است، قواعد جاری در چند باب فقهی و قواعد منحصر در یک باب فقهی.ایشان در ادامه گفت: در بیان تعداد قواعد فقهی عدد منحصری وجود ندارد، کما اینکه با بررسی و تعمق در ادله، قواعد جدید دیگری نیز می توان به دست آورد و این نیازمند پژوهش در بیان معصومین و استخراج اصولی است که ایشان ارائه نموده اند.

در ادامه استاد فقه حوزه خواهران به نحوه استخراج قاعده فقهی اشاره نمود: برخی قواعد فقهی از دلالتهای مختلف مطابقی، تضمنی و التزامی یک دلیل استخراج شده اند، مثلا عین عبارات دلیلند مثل قاعده عدم ضمان، یا  از عمومات و اطلاقات ادله به دست آمده اند مثل لزوم وفای به عهد از دلیل اوفوا بالعقود، یا از تعلیلی که در روایت آمده و تعمیم علت به شیوه تنقیح مناط استخراج شده اند، برخی قواعد نیز از طریق استقرا به دست آمده اند. گاهی نیز قواعد از طریق سیره متشرعه و یا سیره عقلایی به دست آمده اند؛ مثل اذن به شی اذن به لوازم آن است.

میرخلیلی استاد دانشگاه و سطح 4 حوزه خواهران در ادامه گفت: در فقه خانواده نیز قواعد در سه بخش جاری هستند. برخی قواعد در مرحله پیدایش و تشکیل خانواده موضوعیت دارند مثل اصل نکاح و شرایط صیغه نکاح و خواستگاری و مهریه و همه اصول و قواعدی که بدین مرحله مربوط است مثل اصل مماثلت در حقوق زوج یا اصل تفاضل، برخی قواعد مربوط به حفظ خانواده هستند مثل انچه مرتبط با رفتار زوجین با هم و تربیت فرزند و.. وجود دارد و برخی مربوط به بعد از فوت یا طلاقند که در همه این بخشها قواعدی جاری استو برای پژوهش در هریک از زمینه های مرتبط با فقه خانواده بهتر است مساله مشخص شود و بعد برای حل مساله به دنبال قواعد کمک کننده بود .

در پایان تعدادی از مسائل و موضوعات کاربردی و مورد نیاز جامعه، جهت پژوهش در زمینه فقه خانواده توسط استاد مطرح شد و به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داده شد.