اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 96674 تعداد بازدید: ۲۰

مدرسه علمیه ام ابیها سلام الله علیها تفت برگزار کرد:

کرسی آزاد اندیشی با موضوع، آیا "لعن کردن"، در قرآن و ادعیه انرژی منفی نمی‌دهد؟ برگزار شد

چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۵:۳۸
معاون پژوهش مدرسه علمیه ام ابیها سلام الله علیها، از برگزاری کرسی آزاد اندیشی، با موضوع، آیا "لعن کردن"، در قرآن، ادعیه، زیارات و از جمله زیارت عاشورا یا ...، انرژی منفی نمی‌دهد، در گروه مجازی مدرسه(ایتا)، خبر داد.

به گزارش معاون پژوهش مدرسه علمیه ام ابیها سلام الله علیها، زینب بحرانی، داور کرسی، برای مقدمه چینی گفت: موضوع کرسی , یکی از شبهات روز جامعه است. امروزه همه جا بحث از انرژی مثبت و منفی است و علم تا حد زیادی, وجود این انرژی ها را ثابت کرده است پس این شبهه ایجاد می شود،  مگر لعن و نفرین انرژی منفی ندارد ,پس چرا در زیارت عاشورا گفته شده است صد بار لعن کنید؟وهمچنینچه لزومی دارد که مرگ بر آمریکا بگوییم؟

ارائه دهنده بحث گفت: در مورد لعن کردن، باید گفت لعن به معناى دورى از لطف و رحمت الهى نسبت به کافران و ظالمان در قرآن از جمله سوره احزاب آیه ۶۴، نیز آمده است «إِنَّ اللَّهَ لَعَنَ الْكَافِرِينَ وَأَعَدَّ لَهُمْ سَعِيرًا، خداوند کافران را لعن می‌کند و عذاب را برای آنان آماده کرده است». به‌طورکلی گروه‌های از جمله، مفسدان فی الارض، آزار رسانندگان به پیامبر( صلی‌الله علیه و آله )، كتمان كنندگان حق، ستمكاران و كافران، قاتلان مؤمنان، دروغ‌گویان در شهادت حق و باطل و هدایت و ضلالت و منافقین و پیمان شکنان، طبق آیات قرآن مجید، ملعون به شمار می‌روند.

خانم عابدینی، منتقد کرسی افزود: چرا باید این همه لعن بگویید و احساسات منفی ایجاد کنید؟ این کار نوعی خشونت و بدبینی است. این یک نوع احساسات منفی است و با منش انسان مدرن نمی‌سازد. هنگامی که احساسات شما تحریک می‌شود، بروید گریه و عزاداری کنید. اما چرا دشمنان را لعن می‌کنید؟ چرا می‌گوئید: «أتقرب الی الله بالبرائه من اعدائکم»، من با تبری از دشمنان شما، به خدا تقرب می‌جویم، چرا مقید هستید همواره در زیارت عاشورا صد مرتبه دشمنان امام حسین (ع) را لعن کنید؟ باید فقط همان صد مرتبه سلام را بخوانید. چرا باید این همه لعن بگویید و مردم را نسبت به دیگران بدبین کنید و یا نسبت به دیگران احساسات منفی ایجاد کنید؟

اکبری پاسخ داد:مقصود از لعن یک خاندان، لعن کسانی است که در عقیده و عمل با آنان موافق باشند. در حادثه عاشورا چه گروهى، فرزند رسول خدا را به شهادت رساندند و آیا این شهادت حضرت سیدالشهدا ( علیه‌السلام )،كه از اهل‌بیت پیامبر اكرم ( صلی‌الله علیه و آله ) طبق شواهد تاریخى و تفسیرى به شمار می‌رود، آزار رساندن به پیامبر اكرم ( صلی‌الله علیه و آله ) و خداوند به شمار می‌رود یا خیر؟ و آیا این جریان مصیبت‌بار، قتل مؤمن محسوب می‌شود یا خیر؟ آیا جریان قتل پاک‌باختگان و آزادگان در كربلا و حمله به مكه مكرمه و مدینه منوره و فساد در آن‌ها، فساد فی‌الارض شمرده نمی‌شود؟ آیا این ادبیات قرآنى كه خاندان خبیثه اى را لعنت فرمود و روایات مستند آن را تفسیر نموده‌اند، كافى نیست تا بدان استناد شود و چنین سخنى در لعن و برائت آن خاندان‌های پلید گفته شود؟ اگرچه حساب پاكان از خاندان بنی‌امیه و... از لعنت شوندگان جداست چنانکه در روایات هم آمده که کسی به امام معصوم مراجعه می‌کند و می‌گوید من ازنظر نسبت از بنی‌امیه هستم، آیا لعن شامل من هم می‌شود امام می‌فرمایند: خیر.

داور در مقام جمع بندی بیان داشت: باید به این نکته توجه داشت که اسلام با دشنام و سب مخالف است و معنای لعن کردن یعنی؛ طلب دوری از رحمت خداوند برای دشمنان. درست است که قاتلان امام حسین از دنیا رفته‌اند، ولی کار آنها مورد تنفر ما است و ما با لعن آنان، از عمل زشتشان اعلام تنفر می‌کنیم. حزب شیطان سابقه دار است و قاتلان امام حسین(ع) یک گروه از این زنجیره‌اند. هر کس به کار آنها راضی باشد، حلقة دیگر حزب شیطان می‌باشد، همان گونه که حزب الله یک سلسله است. با لعن قاتلان سیدالشهدا و گریه برای امام، عضویت خود در حزب الله و نفرت خود را از حزب شیطان اعلام می‌کنیم. پس در کنار سلام، باید لعن باشد. در کنار ولایت، تبرّی و اظهار دشمنی نسبت به مخالفان اسلام نیز باید باشد. برپایی مجالس عزاداری و لعن و نفرین ها، باید با معنا و جهت دار باشد، به طوری که نفرت از یزیدهای زمانه را به دنبال داشته باشد، نیز روحیه یاران با وفای امام به نمایش در آید و شعارها بر پایه شعور باشد.

شایان ذکر است که در آخر، از حضار نظرسنجی به عمل آمد.