اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 94359 تعداد بازدید: ۲۹

در گفت و گو با استاد حوزه علمیه خواهران؛

منزلت روز«ترویه» بررسی شد

چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۱:۲۲
حوزه/ در گفت و گو با خانم ساروخانی، استاد مدرسه علمیه خواهران حضرت زینب(سلام الله علیها) یزد، منزلت و فضیلت روز«ترویه» بررسی شد.

خانم سکینه ساروخانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری حوزه از یزد، به  اعمال روز ترویه اشاره کرد و گفت: روز هشتم ذی الحجه که به  شب می رسد، حجّاج، با نیت حج تمتع مُحرِم و از مکه به سمت منا می روند و شب را در آن مکان بیتوته(شب زنده داری) کرده و صبح عرفه به طرف عرفات راهی و در منا  تا روز عید قربان توقف می کنند.

وی در بیان معنای کلمه ترویه اظهار کرد:  ترویه از ریشه «روی» به معنای سیراب کردن، برداشتن آب و اندیشه کردن در کار می باشد.

استاد اخلاق در بیان فضیلت روز ترویه در اعمال حج، گفت: روز ترویه دارای آداب و اعمال مخصوصی است و درک تمام حج محسوب می شود.

استاد اخلاق در بیان علت نام گذاری این روز به ترویه به روایتی امام صادق(علیه السلام) اشاره کرد که حضرت فرمودند: «جبرئیل در روز هشتم ذی الحجه به حضرت ابراهیم(علیه السلام) سفارش کرد از طرف مکه به منا وعرفات بروید و آب برای خود وخانواده خود بردارید.» و به دلیل تاکید بر برداشتن آب، این روز را ترویه نامیدند.

وی در بیان علت های دیگر نام گذاری این روز به «ترویه» تصریح کرد: حضرت آدم(علیه السلام) بعد از برپایی خانه کعبه، درباره پاداش طواف کنندگان و زائران به فکر فرو رفت؛ لذا این روز را ترویه نامیدند.

کارشناس دینی در بیان دستیابی به ثواب حج اظهار داشت: کسی که 2 رکعت نماز مشتمل بر آیه« واعدنا موسی» را در بین نماز مغرب و عشا در دهه اول ذی الحجه بخواند، بنا بر روایات با ثواب حج حاجیان شریک می شود.

وی گفت: در بعضی از تفاسیر کلمه« شفع» در آیه«والشفع والوتر» سوره فجر   به روز ترویه تعبیر شده است و در آیه«وشاهد ومشهود » سوره بروج، کلمه «شاهد» که خداوند به آن سوگند خورده است به روز ترویه  اشاره دارد.

ساروخانی درپایان به حرکت امام حسین(علیه السلام) در روز ترویه اشاره کرد و گفت: در روز ترویه، امام حسین(علیه السلام) با فرستاده شدن نامه از طرف حضرت مسلم به طرف کوفه حرکت کردند و از آنجایی که اعمال حج از شب نهم و پایان روز هشتم شروع می شود و روز هشتم هنوز اعمال اصلی حج شروع نشده بود، نمی‌توان گفت که امام حسین(علیه السلام) حج خود را ناتمام گذاشتند.