اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 87257 تعداد بازدید: ۱۱۴

روانشناس دینی:

اضلاع مثلث عقل، علم،تمرکز وتجربه است

دوشنبه ۱۶ دى ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۰:۲۸
آقای فلاح، روانشناس دینی عقل را مثلثی با اضلاع علم،تمرکز وتجربه دانست.

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه علمیه خواهران حضرت زینب (سلام الله علیها) یزد  آقای فلاح  در جمع طلاب و  خانواده هایشان  گفت: ارزش هر انسان به عقل اوست انسان باید عقل خود را بسنجد  بعد از سنجش عقل، به پرورش آن بپردازد.

وی ادامه داد: عقل قدرتیست که افکار منفی را عقال کند ودر مقابل علم وتجربه کاری که بیشترین رضایت الهی رادر بر داشته باشد،انجام دهد.

دکتر فلاح به تشریح مراحل نفوذ شیطان وزایل کردن عقل پرداخت و گفت: شیطان ابتدا افکار ما را نشانه می رود برای مثال« تو برای خانواده همسرت مهم نیستی،اگر برای تو ارزش قائل بودند این رفتار رابا تو نمی کردند.» درمرحله بعد به سراغ احساسات می رود برای مثال «عصبانی باش،از حرفهایشان ناراحت باش.» سپس خاطرات را به یادتان می آورد برای مثال «یادت هست در خواستگاری هم این رفتار رابا تو داشتند.» سپس حالتهای بدنی راهدف می گیرد، برای مثال« دندانهایتان را محکم به یکدیگر فشار میدهی.» درآخر تمایلات را مورد هجوم خود قرار می دهد،برای مثال «توهم مثل آنها بی توجهی کن.»

وی ادامه داد: با شناسایی مراحل شیطان تلاش کنید او را به زمین بزنید.اگر کسی توانایی عقال کردن نداشته باشد به او فرد بی عقل می گویند وتوجه داشته باشید شیطان درسایه، نفوذ می کند.

دکتر فلاح عقل را مثلثی تصویر کرد و اضلاع آن را علم،تمرکز وتجربه نامگذاری نمود واذعان داشت: اگر کوه علم باشی اما تمرکز نداشته باشی با مشکل مواجه می شوی،اگر تجربه نداشته باشی پیش نخواهی رفت انسان در صورتی بر شیطان پیروز می شود که علم، تمرکز و تجربه اش  فی سبیل الله باشد.

وی رفتار شیطان با انسان را رفتار بعضی آدم ها با افراد عقب مانده ذهنی تلقی کرد وافزود: شیطان انسان های عقب مانده عقلی را به بازی می گیرد واین افراد توانایی حس کردن حضور خدا،ملائک،پیامبر وامام زمان (عج الله تعالی فرجه) راندارند.

آقای دکتر فلاح داشتن تمرکز را،مقدمه به زانو درآوردن شیطان دانست وراه ایجاد تمرکز را این چنین بیان نمود:برای داشتن تمرکز باید توجه لحظه به لحظه به خداوند داشت و این با اقامه نماز محقق می شود.با بالا رفتن تمرکز وتوجه،  نیروهای وسوسه گر شیطان ازبین خواهند رفت.

وی دلیل بیشتر طلاق ها را عقب ماندگی عقلی بیان کرد وافزود: باید ذهن انسان، توانایی حل مساله راداشته باشد تا عملکردی صحیح ومورد رضایت خداوند انجام دهد وعملکرد درست با تقویت علم،تمرکز وتجربه صورت می گیرد.

آقای دکتر فلاح با استناد به روایتی از حضرت علی(علیه السلام) این چنین گفت: ازدیدگاه حضرت علی(علیه السلام) باید عقل را با علم پرورش داد؛ تکرار یکنواخت کارهای روزمره دلیل بسته شدن عقل است.ذهن را با حضور در جامعه، فراگیری علوم دینی ودرس اخلاق...و پرورش دهید در این صورت خدمات شما به همسرانتان بهتر وبیشتر می شود.

وی با بیان اجر اخروی در راه تحصیل علوم دینی به همسران طلاب توصیه کرد: با همسرانتان دراین راه همراهی کنید، مشکلات زندگی را با یکدیگر حل کنید وکاستی های همسرتان را نادیده  بگیرید تا او به شما تکیه کند وآرامش پیدا کند و مطمئن باشید حلیم و صبور بودن شما در قیامت چراغ راه شما خواهد شد.

وی در آخر با استناد به آیه ی از قرآن به طلاب و خانواده آنها سفارش کرد:  هرچه به دنبال محیط امن و بدون رنج باشی تا حالتان خوب شود،حالتان بدتر خواهد شد ودر مقابل هرچه به دنبال خدا و رسول خدا و راه خدا باشید جان ومال خود را در راه خدا خرج کنید حالتان بهتر خواهد شد.

.