اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 79889 تعداد بازدید: ۴۸

استاد حوزه و دانشگاه :

طلبه موفق با نظم، شادی مادی و معنوی را ایجاد می نماید

دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۵:۲۴
معاون پژوهش مدرسه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها اردکان از برگزاری جلسه دفاعیه تحقیق پایانی با حضور استاد داورحمیده مروتی ازاساتید حوزه ودانشگاه، استاد راهنما و طلاب در واحد پژوهش این مدرسه خبر داد. .

به گزارش روابط عمومی مدرسه فاطمه الزهرا سلام الله علیها اردکان در این جلسه خانم صفا کلانتری به دفاع از تحقیق پایانی با موضوع"عوامل موثر در شادی خانواده های مذهبی"با راهنمایی خانم فاطمه مروتی پرداخت.

خانم کلانتری در دفاع از تحقیق پایانی خود گفت: در این تحقیق به انواع شادی‌ها از جمله شادی ظاهری ، حقیقی، شادی مثبت و منفی ، شادی گذرا و پایدار اشاره شده است. همچنین باید دانست که شادی مطلق و محض در زندگی دنیوی وجود ندارد، به طوری که فقط شادی باشد و غم و اندوه در کنار آن نباشد. پس افراد همواره باید به دنبال شادی معتدل و حقیقی باشند تا انسان را به کمال حقیقی برساند.

وی در فصل دوم این تحقیق به  عوامل مادی شادی در خانواده‌های مذهبی پرداخته که از جمله به مواردی اشاره نموده است:

امنیّت است که افراد خانواده با تأمین امنیّت در خانه، آرامش و شادی را نیز به خانۀ خود می‌آورند. ازدیگر  عوامل خریدن هدیه است که شارع مقدس بسیار به آن سفارش نموده است. با هم بودن و نشست و برخاست و حتی نگاه محبتانه به یکدیگر در زندگی خانوادگی می‌تواند از عوامل مادی به شمار روند. آراستگی و نظافت و بوی خوش و پوشیدن لباس‌های شاد از عوامل دیگری است که در ایجاد علاقمندی  و شادابی نقش عمده‌ای دارد. خوش‌رویی، خوش‌اخلاقی، فروتنی و تواضع در برابر یکدیگر باعث محبت وجذب بیشتر به یکدیگر و استمرار و افزایش محبت و شادی آن‌ها می‌شود. ورزش، مسافرت، کار نیز نوعی تفریح به حساب می‌آید که در روحیۀ شاد بودن اعضای خانواده بسیار مفید و اثرگذار است. خوش‌بین بودن، گشاده‌رو بودن، شوخ‌طبعی نیز از عوامل مادی به شمار می‌آیند.

کلانتری در فصل سوم تحقیق خود به عوامل معنوی در شادی خانواده‌های مذهبی پرداخته است. که می توان به مواردی اشاره نمود: : رضایتمندی و قانع بودن از زندگی و مقدّرات الهی، عبادت و مناجات با خدای متعال، شادکردن دل مؤمن، انفاق در راه خدا،  آرامش حقیقی،  تغذیۀ مناسب صلۀ رحم، تفریحات معنوی، و...در شادی و نشاط خانواده‌ها ارتباط مستقیمی دارد.

 این طلبه با راهنمایی استاد راهنما خود توانست نمره کامل را کسب نماید.