اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 75501 تعداد بازدید: ۸۰

مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد

یزد/کاری ماندگار است که بلند مدت باشد

یکشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۵:۵۷
به همت معاون پژوهش مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد، دومین کارگاه ملزومات سلوک پژوهشی با عنوان باز آفرینی کتب دینی با حضور اساتید ، طلاب سطح چهار ، سطح سه و دو در سالن امام خمینی رحمه الله علیه برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی مدیریت حوزه علمیه خواهران در این کارگاه که با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید علی اصغر علوی نویسنده و پژوهشگر کتاب برگزار شد، در ابتدای جلسه استاد کلاس با بیان فراز هشتم از مناجات خمس عشر ؛سُبْحَانَکَ مَا أَضْیَقَ الطُّرُقَ عَلَى مَنْ لَمْ تَکُنْ دَلِیلَهُ وَ مَا أَوْضَحَ الْحَقَّ عِنْدَ مَنْ هَدَیْتَهُ سَبِیلَهُ إِلَهِی فَاسْلُکْ بِنَا سُبُلَ الْوُصُولِ إِلَیْکَ وَ سَیِّرْنَا فِی أَقْرَبِ الطُّرُقِ لِلْوُفُودِ ؛منزّهى تو، چه تنگ است راهها بر کسى‏که تو راهنمایش نباشى، و چه آشکار است حق نزد کسى‏که راه را نشانش‏ دادى، خدایا ما را به راههاى رسیدن به سرایت بکشان، و ما را از نزدیک‏‌ترین راههاى ورود به بارگاهت‏ ببر، بیان کرد امیدواریم در این بهار طبیعت و معنویت بتوانیم یک کار ماندگار و بزرگ برای قرآن و  اهل بیت علیهم السلام  انجام دهیم و اساتید ما چه در زندگی ،پژوهش یا دیگر عرصه ها م السلام بااندگار و بزرگ برای اهل بیت علیهم السلام و ن سید علی اصغر علوی نویسنده و پژوهشگر ک اهل بیت علیهم السلام باشند تا راهی که در پیش داریم هموار و آسان گردد.

نویسنده کتاب در این جلسه با نمونه هایی از کتاب داستان سیستان و ارمیا از رضا امیر خانی، مجموعه شش جلدی باغ سیب از سید علی اصغر علوی و دیگر کتب به بیان کتاب شناسی از جمله عنوان اول و دوم ، ناشر، رو و پشت جلد، مقدمه،فهرست و... پرداخت.

آقای علوی  با بیان این که از مهمترین مشکلات پژوهش، عدم مساله محوری، عدم شناخت مخاطب و عدم شناخت دغدغه های ذهنی مخاطب است بیان کرد: از هر فرصتی برای مطالعه باید استفاده کرد.

ایشان در ادامه افزود:  رهبر معظم انقلاب حفظه الله تعالی فرمودند:"چقدر کتاب‌ها را در همین نیم‌ساعت‌ها مى‌شود خواند! بنده دوره‌هاى بیست جلدى و بیست و چند جلدى کتاب را در همین فاصله‌هاى ده دقیقه، بیست دقیقه و یک ربع ساعته خوانده‌ام. پشت این کتاب‌ها را هم یادداشت مى‌کنم که معلوم باشد. شاید صدها جلد کتاب را همین‌طور در این فاصله‌هاى کوتاه ده دقیقه‌اى خوانده‌ام. بسیارى از افراد را هم مى‌شناسم که این گونه‌اند" .

حجت الاسلام و المسلمین علوی در ادامه هدف از سلوک پژوهشی را تحصیل روش پژوهش و تحقیق دانست و افزود: در باز آفرینی و نوشتن اولین گام ، مطالعه آثار باز آفرینی شده به صورت دقیق و عمیق است.

ایشان بیان کرد: برای حرکت چرخه ی غنی سازی فکر و اندیشه باید نوشت و یک محقق با نگاه به آثار دیگر نویسندگان یک محقق می شود.

وی در پایان کلاس برای تکمیل مباحث گفته شده و آشنایی هر چه بیشتر، کتاب هایی را معرفی و تکالیفی را در این زمینه ایراد نمود.

اخبار مرتبط