اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 75363 تعداد بازدید: ۵۸

کارشناس بهداشت:

بدن سالم، لازمه پیشرفت روز افزون در کارو فعالیت روزانه است

چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۰:۳۵
خانم نجمه سلطانی، کارشناس بهداشت گفت: اگر انسان بخواهد در کار و فعالیت های خود، پیشرفت روز افزونی در تمام عرصه های زندگی داشته باشد ، بایستی از بدنی سالم برخوردار باشد.

  

به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه علمیه معصومیه یزد، خانم نجمه سلطانی کارشناس بهداشت  در در جمع طلاب این مدرسه بیان کرد: اگر انسان بخواهد در کار و فعالیت های خود، پیشرفت روز افزونی در تمام عرصه های زندگی داشته باشد ، بایستی  از بدنی سالم برخوردار باشد و این نکته، اهمیت مسأله تندرستی را می رساند.

خانم سلطانی ادامه داد : روایات بسیاری در این زمینه از اهل بیت و ائمه اطهار علیهم السلام بیان شده که نشان دهنده سلامتی و تندرستی در تمام دوران ها است و امروزه علی رغم اینکه انسان در تمام زمینه های مختلف از جمله زمینه‌ی علوم تجربی و مباحث پزشکی پیشرفت های زیادی داشته اما می بینیم که باز در حل بسیاری از مسائل سلامتی و کنترل و درمان بیماری ها عاجز هستیم ؛ چرا که سبک زندگی انسان ها تغییر یافته است؛ از جمله زندگی کم تحرک امروزی به خاطر تغییر نوع رویه شغلی یا نوع تغذیه و ... توانسته تا حدود زیادی در افزایش بیماریهای جدید و ایجاد اختلال در سیستم بدن و حتی در بسیاری موارد مختل نمودن رویه عادی زندگی انسان ها تأثیر گذار باشد.

وی اضافه کرد : در بیماری های جزئی و مشکلات ابتدائی از جمله سرما خوردگی ، سردرد ، حساسیت ها، درد مفاصل ... ،  می توان فقط با رعایت موارد جزئی اولیه از تبدیل شدن آن به بیماریهای سخت و جبران ناپذیر جلوگیری کرد؛ چرا که پیشگیری بهتر از درمان است و بسیاری از همین بیماریهای جزئی در صورت توجه نکردن و عدم رعایت موارد پیشگیرانه به حالات بسیار وخیم و حاد منجر می شود که صدمات جبران ناپذیر به زندگی شخص خواهد زد و عملاً او را از فعالیت و کار روزمره اش باز خواهد داشت. از طرف دیگر، گاه خود درمانی اشخاص اگر چه باعث بهبودی می شود؛ اما عوارض داروها در سال های بعد در بدن افراد اثرات مخربی به بار خواهد آورد، لذا در این مورد استفاده از کتابهای خود مراقبتی به جای خود درمانی توصیه می شود .

خانم سلطانی در ادامه مطالب خود بیان کرد : امروز مطلبی که بسیاری از آن شاکی هستند مسأله حساسیت و آلرژی به بسیاری از مواد از جمله گرده های گل و گیاه و.... می باشد و دلیل آن این است که هم اکنون زمان تغییر فصل و جا به جایی ذرات و گرده گل و گیاه در فضا بوده است .

وی برای کاهش حساسیت فصلی توصیه کرد : حتی المقدور از این موادِ حساسیت زا دوری کنید . استفاده از ماسک و پرهیز از مواجهه شدن با گل و گیاه و داشتن تغذیه کافی و مؤثر جهت این که سیستم ایمنی را تقویت کنید ؛ چرا که این نوع حساسیت ها در اثر هیستامینی است که این موادِ حساسیت زا در بدن ایجاد می کنند و واکنش سیستم ایمنی انسان را به دنبال خواهد داشت .

کارشناس تغذیه این جلسه در ادامه به اختلال خواب برخی افراد از جمله طلاب اشاره کرد و گفت : یک سری از علت آن مربوط به تغییر آب و هوا ( تغیر فصل ) و علت دیگر آن عدم تنظیم ساعات خواب است به ویژه ایامی که در پیش رو دارید. در ایام ماه مبارک رمضان ممکن است شما به علت تغییر ساعات مطالعه و موکول کردن ساعات مطالعه روز به شب با این اختلال روبه رو شوید که راه علاج آن تنها از طریق تنظیم برنامه خواب و استراحت شما به صورت منظم و مرتب در یک زمان و در حد و اندازه مناسب است .

وی در پایان به حدیثی از حضرت علی علیه السلام که با درد و بیماری خود چنان چه شایسته آن است سازگاری کنید، اشاره نمود .