اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 75256 تعداد بازدید: ۷۰

مدرسه علمیه معصومیه

شناخت مقامات و شئون امام، راهی برای رسیدن به خداست

دوشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۲:۱۰
به همت معاون پژوهش مدرسه علمیه معصومیه ، جلسه کارگروه پژوهش ، با موضوع امام شناسی در حوزه علمیه معصومیه برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی مدرسه علمیه معصومیه، در این جلسه حجت الاسلام حسینی مسئول مؤسسه امامت شناسی یزد، به بیان ضرورت ، جایگاه ، مقامات و شئون امام پرداخت. وی گفت: مثال انسان ها برای رسیدن به خدا مثال فردی است که از یک شهر می خواهد به دعوت شخصی به شهر دیگری برود و در این مسیر افرادی قسم خوردند که او را از مسیر اصلی منحرف کنند، از سویی هم چاره ای جز پیمودن مسیر ندارد؛ بنابراین او تنها به کسی می تواند اعتماد کند که شخص دعوت کننده به او کارت ضمانت داده باشد. مقامات و شئون امام مثل این کارت ضمانت است که خدا به امام داده است تا انسان ها بتوانند تنها راه حقیقی برای رسیدن به خدا را بشناسند.

حسینی دومین ضرورت شناخت مقامات و شئون امام را در این دانست که با وجود این آگاهی، نفوذ فرقه های انحرافی مسدود شده و زمینه های منحرف شدن شیعیان از بین می رود.

وی در ادامه به اولین شئون امام یعنی عصمت اشاره کرد و در تعریف عصمت گفت : عصمت یعنی ملکه نفسانی که به وسیله آن شخص از هر گونه پلیدی دور می ماند .

مسئول موسسه امامت شناسی یزد اضافه کرد : عصمت امری موهبتی است و ازجانب خدای متعال اعطا می شود، همچنین آثار بی شماری دارد که از آن جمله گناه نکردن است .

وی در بحث گستره عصمت گفت : عصمت از نظر زمانی از ابتدای خلقت امام وجود دارد و تا ابد با او خواهد ماند ؛ همچنین امام در تمام امور چه الهی و چه شخصی دارای مقام عصمت است ، در حالی که با توجه به آیات قرآن ( اطیعوا الله و اطیعوا الرسول ) ( قل ان کنتم تحبون الله یحببکم الله ) ما هم باید از خدا و هم از رسول و امامان اطاعت کنیم. پس با توجه به این که امام خود صراط مستقیم است باید در تمام امور معصوم باشد ، البته بعضی از امور که مختص امام است مثل خواندن نماز شب که به وی واجب است یا نمازهای مستحبی دیگری که ائمه به آن می پرداختند ، نیازی به عصمت نیست .

سخنران جلسه در پایان بحث به فضایل حضرت علی علیه السلام اشاره کرد و گفت : حضرت علی علیه السلام روزی 100 رکعت نماز می خواندند ، این ها بر ما واجب نیست، اطاعت است .