اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 75184 تعداد بازدید: ۶۰

مدیر مدرسه علمیه حضرت زینب(س) یزد:

نازل ترین مرتبه ذکر، ذکر زبانی است

یکشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۳:۱۶
مدیر مدرسه علمیه حضرت زینب سلام الله علیها یزد بیان کرد: نازل ترین مرتبه ذکر، ذکر زبانی است و به فرموده علما ذکر یعنی نفی نفس وفقط خدا را دیدن.

به گزارش روابط عمومی مدرسه علمیه حضرت زینب سلام الله علیها یزد، خانم اعرابی، مدیر این مدرسه، در جمع طلاب، با بیان اینکه روایت ملک داعی روایتی شیرین است که اول ماه رجب هرسال مرور آن لذت بخش است اظهار داشت: رسول اکرم صلی الله علیه  و آله فرمودند: «خداوند در آسمان هفتم ملکی رانصب کرد به نام داعی . هرگاه ماه رجب  داخل شود این ملک هرشب تا صبح ندا دهد:خوشا به حال ذاکرین، خوشا به حال اطاعت کنندگان»

وی به توضیح معنای ذکر پرداخت و گفت : نازل ترین مرتبه ذکر، ذکر زبانی است و به فرموده علما ذکر یعنی نفی نفس وفقط خدا را دیدن. ذاکر در همه احوالات خدا را در نظر دارد. لذا هرکاری در زندگی می تواند ذکر باشد بطوریکه تمام کارها رنگ خدایی بگیرد. از دیدگاه آیت الله بهجت بالاترین ذکر، ذکرعملی است  که همان ترک محرمات و انجام واجبات است.

خانم اعرابی به فراز دیگری ازاین روایت اشاره کرد و گفت: خداوند در این حدیث قدسی میفرماید:«انا جلیس من جالسنی و مطیع من اطاعنی...من هم نشین کسی هستم که هم نشین من باشد و مطیع کسی هستم که مطیع من باشد» اگر خداوند را همنشین خود بگیریم و خود را دائما در محضر او احساس کنیم  زندگی مان دیدنی می شود و با اطاعت ازخداوند به مقام خلیفه اللهی خواهیم رسید همچنانکه خود فرموده و چه بسیار نقل شده که اولیای خدا به اذن او در اموری تصرف کرده اند.

وی  در ادامه با اشاره به ایام ولادت مولی الموحدین علی ابن ابیطالب علیه السلام به بیان گوشه ای از خدمات شخصیت استثنایی مانند علامه امینی به عالم تشیع پرداخت و گفت: علامه امینی برای اثبات حقانیت حضرت علی علیه السلام  با امکانات ناچیز آن زمان به کشورهایی مانند ترکیه ، هند و پاکستان و ..سفر کردند و گاه در روز هجده ساعت کار می کردند و وقتی از ایشان می پرسیدند در این گرمای شدید چگونه کار می کنید می فرمودند: «من اصلا گرما را متوجه نشدم.» وهمین دغدغه باعث شد این بزرگوار، با مراجعه به 100000 کتاب و خواندن 10000 کتاب به طور کامل،کتابی به نام الغدیر را تالیف کند.

خانم اعرابی با بیان اینکه عنایت حضرت علی(علیه السلام) به علامه امینی باعث شد که ایشان بتواند خدمت بزرگی به عالم تشیع کند افزود: درکتاب الغدیر، این عالم جلیل القدر تنها از منابع و کتب اهل سنت برای اثبات حقانیت حضرت علی علیه السلام استفاده کرده است و این مطلب، عظمت اثر علامه امینی را بیشترنشان می دهد.

وی توسل به ائمه اطهار را عاملی مهم در رسیدن به مقصد دانست و افزود: اگر خالصانه به ایشان متوسل شویم حتما دست ما را خواهند گرفت.

خانم اعرابی با بیان روایتی عنوان کرد: حضرت امیر علیه السلام خطاب به «رمیله» که تب کرده بود فرمودند:   «ای رمیله هیچ مومنی تب نمی کند مگر اینکه ما تب می کنیم ، محزون نمی شود مگر اینکه ما محزون می شویم، دعا نمی کند مگر اینکه امین می گوییم و سکوت نمی کند مگر اینکه برای او دعا می کنیم و ...»