اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 71138 تعداد بازدید: ۱۳۸

کارشناس دینی:

داشتن هویت توحیدی یکی از مصادیق حیات طیبه است

جمعه ۱۴ دى ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۷:۳۹
کارشناس دینی بیان کرد: داشتن هویت توحیدی یکی از مصادیق حیات طیبه است و به عنوان یکی از ویژگی‌های لازم برای روانشناسی که رویکرد اسلامی دارند محسوب می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی مدرسه علمیه خواهران حضرت نرجس (سلام الله علیها) یزد  دوره روانشناسی اسلامی با عنوان « درمان یکپارچه‌ی توحیدی» با حضور آقای محمدحسین فلاح در جمع طلاب و اساتید  این مدرسه برگزار شد.

آقای فلاح در ابتدای سخنان خود با اشاره به سخنی از آیت‌الله فاطمی‌نیا گفت:« درمانگر اسلامی باید زیسته‌ی حیات طیبه داشته باشد.» سپس ادامه داد : داشتن هویت توحیدی یکی از مصادیق حیات طیبه است و به عنوان یکی از ویژگی‌های لازم برای روانشناسی که رویکرد اسلامی دارند محسوب می‌شوند و آیه‌ی شریفه‌ی« و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر» نیز به این ادعا اشاره دارد.

مشاور خانواده و استاد دانشگاه هویت توحیدی را اینگونه تعریف کرد: هویت توحیدی یعنی عدم وابستگی به هویت شخصی که خودمان ساختیم یا دیگران برای ما قائل شده‌اند. گاهی ممکن است این هویت شخصی خود را در قالب هویت دینی ظاهر کند.

 وی سپس با تمثیلی زیبا این بحث را تبیین کرد: مثلا فردی که نماز اول وقت و با جماعت اقامه می‌کند را در نظر بگیرید این خصیصه زمانی یک ویژگی خاص و هدف متعالی محسوب می‌شود که به خاطر مداومت بر آن مبتلا به رفتارهای ناشایست از جمله پرخاشگری با خانواده خود نشود و اگر چنین شد این فرد از هویت توحیدی خود دور شده است.

آقای فلاح در پایان یادآور شد: خداوند هویت توحیدی را فطرتا در وجود ما نهاده است چرا که همه‌ی ما وقتی کاری را برای دیگران انجام می‌دهیم در صورتی که قصد قربت و رضای الهی در آن باشد احساس خوشحالی می‌کنیم که این نشانه از توحیدی بودن ما دارد و اسلام برای این که به همه‌ی کارهای ما هویت توحیدی ببخشد برای کوچکترین آنها نیز دستورالعمل قرار داده و آن را در قالب مستحبات ارائه می‌کند.