اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 71132 تعداد بازدید: ۱۲۱

استاد حوزه:

هیچ نوع پرهیزگاری، مانند احتیاط درامور مشتبه نیست

جمعه ۱۴ دى ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۴:۲۲
استاد حوزه بیان کرد: کسی که چیزهای مشتبه را ترک کند حتما از چیزهای حرام نجات پیدا می کند در غیر این صورت ممکن است یکباره به حرام دچارشده و ناخواسته هلاک شود.

به گزارش روابط عمومی مدرسه علمیه حضرت زینب (سلام الله علیها) نشستی معرفتی با موضوع «نکته هایی از حکمت های نهج البلاغه» توسط استاد حوزه، خانم ساروخانی، در جمع طلاب این مدرسه برگزار شد.

خانم ساروخانی با اشاره به فراز دهم  حکمت 113 نهج البلاغه، احتیاط  در امور شبهه ناک را بهترین مرتبه تقوا عنوان کرد و گفت: مرحله اول تقوا، انجام واجبات و ترک محرمات و مرحله آخر تقوا، ورع است؛ یعنی هرچه شبهه ناک است را نخورد، حرف مشتبه نزند و به طور کلی در مورد هر چیز شبهه ناک، احتیاط کند چراکه هیچ نوع پرهیزگاری، مانند احتیاط  درامور مشتبه نیست.

وی در ادامه این مطلب گفت:  طبق روایات از دیدگاه  پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) تمام موضوعات به سه دسته تقسیم می شود: حلال, حرام, چیزهای مشتبه بین این دو.  کسی که چیزهای مشتبه  را ترک کند حتما از چیزهای حرام نجات پیدا می کند در غیر این صورت ممکن است یکباره  به حرام دچارشده و ناخواسته هلاک  شود.

استاد حوزه  پرهیز از گناهان آشکار را اولین مرحله برای رسیدن به مقام ورع دانست و ادامه داد: دوری از امور شبهه ناک دومین مرحله ی رسیدن به ورع می باشد که  به گروه صالحین اختصاص دارد ولی عده ای نیز حتی از امور حلالی  که ممکن است شک در دلشان بوجود بیاورد پرهیز میکنند واین، ورع متقین است .

وی با بیان اینکه  اموری  که برای افراد نیکوکار پسندیده است برای مقربان درگاه خدا گناه است افزود:  کسانی هستند که ساعتی از عمرشان را بیهوده تلف نمی کنند و با برنامه کار میکنند. پرهیزگاری  این دسته، همان ورع صدیقین است.

خانم ساروخانی با تاکید بر این که زهد، تنها ساده زیستن و قناعت کردن نیست گفت:  از نظر امام علی(علیه السلام) بهترین زهد,زهد از حرام است و این زهد به علم نیاز دارد چرا که اگر انسان علم به حلال و حرام نداشته باشد چگونه می تواند از حرام پرهیز کند وامام صادق (علیه السلام) می فرمایند: «تمام خوبی ها دریک خانه جمع شده و کلید آن خانه زهد است.» و زندگی ساده ای که از هرگونه اموال شبهه ناک دور باشد سبب نزدیکی به خداوند است.

وی با اشاره به فراز«لاعلم کالتفکر» افزود: حضرت امیرالمومنین(علیه السلام) می فرماید:«هیچ علمی مثل فکر کردن نیست.»  انسان با تفکر درست،  عالم می شود. علم،  به زیاد خواندن و زیاد شنیدن نیست. حفظ عبارت ها هیچ فایده ای ندارد. علم نوری است که خداوند آن رابه دل هرکس که بخواهد، می تاباند؛ لذا ممکن است  کسی که سواد ندارد متقی شود و بنا بر آیه 29 سوره انفال اگر کسی تقوا پیشه کند قدرت تشخیص پیدا خواهد کرد و تقوا باعث می شود تمام چیزهایی که انسان خوانده است را در حین مرگ خدا به او بازمی گرداند.