اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 71095 تعداد بازدید: ۱۳۲

به مناسبت هفته پژوهش؛

مصاحبه با طلبه پژوهشگر و نویسنده یزدی انجام شد

چهارشنبه ۱۲ دى ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۶:۱۱
به مناسبت هفته پژوهش ، معاونت پژوهش موسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین ( علیه السلام) یزد، مصاحبه ای با خانم خیر اندیش ، طلبه پژوهشگر و نویسنده این موسسه انجام داد که مشروح آن در ادامه می آید:

خانم خیر اندیش: در ابتدا ضمن عرض سلام و ادب، فرا رسیدن هفته پژوهش را به تمامی اساتید و د طلاب پژوهشگر تبریک عرض می کنم .

به عنوان اولین سؤال، در مورد فعالیتهای پژوهش یتان از ابتدا تاکنون مختصری توضیح دهید.

اینجانب از مقطع دبیرستان به دلیل علاقه شخصی و وجود واحد روش تحقیق در واحدهای درسی، به تحقیق و پژوهش علاقه مند و آشنا شدم. آن زمان علاوه بر مطالعه کتب درسی،فراوان به مطالعه کتب غیردرسی می پرداختم و در هیأت تحریریه نشریات انجمن اسلامی وجلسات نقد کتب دفاع مقدس فعالیت جدی داشتم. در همان مقطع، با شرکت در مسابقات کشوری مقاله نویسی در سطح مدارس شهید مطهری، رتبه اول را کسب نمودم و این امر،انگیز ه مضاعفی برای ادامه فعالیت های پژوهشی ام شد. در دانشگاه و حوزه نیز با نوشتن تحقیقات کلاسی، مقالات و پایان نامه ها این سیر را ادامه دادم، به خصوص در حوزه احیای تراث خطی، به کار تخصصی در تصحیح نسخ خطی فلسفی-کلامی تحت نظر تخصصین این رشته پژوهشی پرداختم.

در کنار فعالیت های پژوهشی آکادمیک، به دلیل علاقه به مباحث مهدویت، با عضویت درهسته پژوهشی فرهنگسرای تخصصی امام مهدی)عجل الله تعالی فرجه( به مطالعه و تحقیق در این زمینه مشغول شدم و با همکاری آن هسته، کتبی را تدوین و تألیف نمودم. همچنین به دلیل علاقه و نیاز به مباحث تربیت اسلامی، با همکاری کانون دختران آفتاب وابسته به هیئت انصارالزهرا)سلام الله علیها( شروع به مطالعه و نگارش در زمینه مباحث تربیت اسلامی نمودم وسلسله یادداشت های تربیتی در ماهنامه اندیشه تربیت، تحت نظر کانون مدارس اسلامی به چاپ رساندم. تدریس روش تحقیق از فعالی تهای اخیر پژوهشی ام می باشد.

خانم خیر اندیش تالیفاتی از شما به چاپ رسیده است؟ لطفا معرفی بفرمایید

 بله .   تالیف کتب «استغاثه رمز نزدیکی ظهور « ،» مرا عهدی است با مولا » «دست نوشته های فلسفی کلامی مفتاح الغرر لفتح الباب الحاد یعشر » و ویراستاری کتب «حسین)علیه السلام( شاه کلید ظهور » و«مهدویت سکولار یا انقلابی» ا از کارهای پژوهشی بنده می باشد .

رمز موفقیت خود را در امر پژوهش چه میدانید؟

علاقه فراوان به مطالعه و نویسندگی، شرکت در جلسات نقد کتاب و کلاس های روش تحقیق،تلمّذ در محضر اساتید پژوهش محور، همکاری با هسته های پژوهشی، خلاصه نویسی نمایه نویسی از کتب و مقالات و تدریس روش تحقیق، از رموز موفقیت من در امور پژوهشی است.

توصیه شما به طلاب درباره کار تحقیقی و نویسندگی چیست؟.

توصیه من به طلاب این است که در کنار مطالعه کتب درسی مصوب، مطالعه کتب و مقالات مرتبط با مباحث درسی و نیز کتب متفرقه ی ارزشمند و جدید در موضوعات مختلف را دردستور کار خود قرار دهند و این مطالعات را با خلاصه نویسی، نمایه نویسی و تحقیق همراه کنند. مطالعه و نگارش دو شرط لازم پژوهش هستند که باید در کنار هم واقع شوند تا طلبه بتواند هم اطلاعات را جمع آوری نماید، هم مهارت پردازش آن اطلاعات و بازنویسی به قلم خود را یاد بگیرد و بتواند به سطح پژوهشگری برسد.