اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 70756 تعداد بازدید: ۱۴۱

امام جمعه شاهدیه :

تفقه در دین یکی از وظایفی که خداوند بر دوش همه ما گذارده است

یکشنبه ۹ دى ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۰:۳۹
امام جمعه شاهدیه بیان کرد: یکی از وظایفی که خداوند بر دوش همه ما گذارده است تفقه در دین است که این مهم بدون تحقیق و پژوهش حاصل نمی‌شود . بزرگان ما اگر به جایی رسیده‌اند به این علت است که عمر خود را صرف مطالعه و انس با کتاب کرده اند.

همزمان با هفته پژوهش تعدادی از طلاب مدرسه علمیه خواهران معصومیه(س)  یزد با امام جمعه شاهدیه حجت الاسلام و المسلمین دهقان، دیدار داشتند.

در  ابتدای این دیدار  خانم محمدی معاون  پژوهش مدرسه علمیه معصومیه (سلام الله علیها) یزد، به ارائه گزارشی از فعالیت‌های پژوهشی انجام شده این مدرسه پرداخت .

 در ادامه حجت الاسلام و المسلمین  دهقان با تقدیر از فعالیت‌های پژوهشی این مدرسه،  تاکید کرد: یکی از وظایفی که خداوند بر دوش همه ما گذارده است تفقه در دین است که این مهم بدون تحقیق و پژوهش حاصل نمی‌شود . بزرگان ما اگر به جایی رسیده‌اند به این علت است که عمر خود را صرف مطالعه و انس با کتاب کرده اند.

امام جمعه شاهدیه سپس با اشاره به آیه لیس للانسان الا ما سعی ادامه داد: سنت خدا این است که هر کس تلاش کند به نتیجه خواهد رسید. توصیه ما به شما دانش‌پژوهان برای دین شناسی در وهله اول استفاده از فرصت است که همیشه به دست نخواهد آمد .وظیفه اصلی در عصر کنونی درس خواندن و آگاه شدن است. متاسفانه اکنون تا حدود زیادی از این تکلیف فاصله گرفته و با مسائل فرعی سرگرم شده‌ایم.

وی سپس با ابراز نگرانی از اقبال طلاب به سمت نرم افزارها اظهار داشت: رفتن به سمت نرم افزار اگرچه فوایدی دارد و در امر پژوهش کمک کننده است اما نباید فقط به آن بسنده کرد؛ چرا که گاهی مطالبی که در این نرم افزارها ارائه می‌شود؛ متفاوت با کتب اصلی است و یک طلبه نباید خود را از کتاب بی نیاز بداند.

حجت الاسلام دهقانی در ادامه افزود: متاسفانه آفت دیگری که مدارس علمیه را تهدید می‌‌کند؛ استفاده طلاب از نوارها و سی دی‌های آموزشی است که باعث بی‌نیاز شدن طلبه از استاد می‌شود و این آسیبی است که در آینده متوجه آن خواهیم شد.

امام جمعه شاهدیه  در پایان با تاکید بر اهمیت یاد خدا و تاثیر آن در موفقیت انسان بیان داشت: ذکر خدا نقش بسزایی در زندگی انسان و پیشبرد اهداف او دارد . در قدیم نماز شب امر لازمی برای طلاب بود و امروزه در حال القای این مطلب هستند که انجام اعمال عبادی وقت گیر و به منزله وبالی برای انسان محسوب می‌شود.

گفتنی است؛ در پایان این دیدار حجت الاسلام دهقان چندین جلد از کتب تالیفی خود را به طلاب اهدا کردند.