اعلانات
آلبوم تصاویر
همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا بافق
اخبار
کد مطلب: 66534 تعداد بازدید: ۱۰۱

ضرورت تمسک به معارف صحیفه سجادیه در مدرسه علمیه الزهرا س یزد، بررسی شد

پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۹:۱۵
«آقای افشار»، کارشناس دینی، در مدرسه علمیه خواهران الزهرا(س) یزد به تبیین معرف ناب صحیفه سجادیه پرداخت.

وی نخست، با اشاره به لزوم معرفت به ائمه(علیهم السلام) گفت: اگر ما خواستار محبت اهل بیت(علیهم السلام) و سعادت دو جهان به واسطه این محبت هستیم، باید بر معرفت خود نسبت به آن بزرگواران بیفزائیم و در حد توان برای آن زحمت بکشیم.

کارشناس صحیفه سجادیه، افزود: منظور از معرفت به امام، شناخت شناسنامه‌ای آن معصوم نیست بلکه معرفتی مدنظر است که انسان را مطیع محض از فرامین امام کند و لحظه‌ای او را از حرکت در مسیر اطاعت آن بزرگوار بازندارد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در مورد شخصیت امام سجاد(ع)، تصور نمودن چهره‌ای مظلوم، بی صدا، سربه زیر و منفعل از آن حضرت را اشتباه دانست و خاطرنشان کرد: امام زین‌العابدین(ع) چهره‌ای مبارز، قهرمان و خستگی‌ناپذیری بودند که تلاش‌های سی و چهارساله ایشان پس از واقعه عاشورا، موجب حفظ و بقاء نهضت حسینی برای تمام مردم تا روز قیامت شده است.

آقای افشار با بیان داستانی از پدر علامه مجلسی، صاحب کتاب گرانقدر بحارالانوار، و سفارش حضرت مهدی(ع) به ایشان مبنی بر خواندن صحیفه سجادیه، تصریح کرد: متأسفانه این کتاب ارزشمند که حاوی معارفی ناب در زمینه‌های توحید، هستی‌شناسی، شناخت فضائل و رذائل اخلاقی و... از زبان امام سجاد(ع) است، در میان ما شیعیان غریب است و کمتر مورد توجه و عنایت قرار می‌گیرد.

وی با تأکید بر خواندن دعاهای معروف صحیفه سجادیه و توجه به معانی ومعارف عمیق آن، بیان نمود: دعای مکارم اخلاق، دعا به هنگام غم و اندوه، دعا برای طلب آمرزش، دعا هنگام وداع با ماه رمضان، دعا در روز عرفه، دعا به هنگام اصرار بر طلب رحمت و دعا برای فروتنی در پیشگاه خداوند متعال از جمله معروف‌ترین ادعیه امام زین‌العابدین(ع) در این کتاب است که مداومت بر خواندن آن‌ها، در تقویت آرامش روحی و روانی انسان، تأثیر بسزایی دارد.

کارشناس صحیفه سجادیه در پایان، مطالعه نیایش‌ها و مناجات‌های امام سجاد(ع) را موجب معرفی صحیح خداوند رؤوف به مسلمانان، معیّن نمودن وظایف آن‌ها در رابطه با او و در ارتباط با مخلوقات دیگر وی دانست و اضافه کرد: باید آموزش و تدریس کتاب صحیفه در دستور کار تمام ارگان‌ها به خصوص حوزه‌های علمیه قرار بگیرد و معارف بی نظیر آن برای تمام مردم تبیین گردد تا بدین وسیله در پرتو انوار درخشان آن، جامعه آرمانی زمینه‌ساز ظهور محقق شود.