اعلانات
آلبوم تصاویر
همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا بافق
اخبار
کد مطلب: 59917 تعداد بازدید: ۱۱۵

موسسه آموز ش عالی حوزوی خواهران حضرت زهرا «س» میبد برگزار کرد:

نشست علمی تحقیقی «بررسی ابعاد فقهی وپزشکی سقط درمانی»

سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۱:۱۲
نشست تخصصی طلاب با متخصص زنان و زایمان «دکتر مریم السادات نیلچیان» و با حضور اساتید، کادر و طلاب سطوح 3،2و4 درمؤسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد برگزار شد.

در این نشست دکتر نیلچیان سخنان خود را با دعای آغاز قرآن شروع کرد وگفت: تمام قسمت های این دعا بیانگر علم پزشکی است این دعا به اعضا و جوارح انسان اشاره کرده که هریک از این اعضا به علم خاصی از پزشکی اشاره می کند.

رئیس سابق بیمارستان امام جعفر صادق (علیه السلام) میبد به اهمیت داشتن آزمایشات ژنتیک اشاره کرد و افزود: آیه 5 سوره حج که خداوند به چگونگی خلقت انسان در قسمتی از آیه به مُضْغَةٍ مُخَلَّقَةٍ وَغَيْرِ مُخَلَّقَةٍ  اشاره کرده که بیانگر تبدیل گوشت به انسان است و در همین قسمت از خلقت است که سبب می شود ناهنجاری در کودکان بروز پیدا کند.

وی در ادامه افزود: تعدادی از بارداری ها می تواند منجر به تولد نوزادان ناهنجار مبدل شود که  این ناهنجاری ها ممکن است ساختاری باشد. حداقل یک ‌سوم از ناهنجاری‌های مادرزادی با علت شناخته‌شده، منشا ژنتیکی دارند، در این زمینه اختلالات کروموزومی، بخش قابل‌توجهی از ناهنجاری‌های مادرزادی را تشکیل می شود.

وی در پاسخ به این سؤال که بر طبق قوانین شرعی سقط جنین بعد از 4 ماهگی حرام است، اما متأسفانه امروزه شاهد این امر هستیم که بعد از این زمان نیز نیز سقط صورت می گیرد گفت: برای سقط درمانی سن جنین باید 19 هفته حاملگی باشد؛ در علم پزشکی سن بارداری از ابتدای آخرین زمان حیض مادر حساب می شود. همه می دانیم که در دوهفته اول، جنینی وجود ندارد پس همواره سن جنین دو هفته کمتر از سن بارداری است

در ادامه یکی از طلاب با اشاره به افزایش سقط جنین در سال های اخیر به علت های گوناگون مانند: تشکیل نشدن قلب جنین ونارسایی های جسمی و مغزی، این امر را مغایر فقه دانست و افزود: آیا اگر به جنین زمان داده شود قلب تشکیل می شود وهمچنین معلولیت های جسمی نیز مجوز سقط نمی باشد؟

دکتر نیلچیان در پاسخ به این سؤال تأکید کرد همواره بعد از سونوگرافی که تشخیص عدم تشکیل قلب داده می شود زمان کافی داده می شود تا اگر احتمال تشکیل قلب وجود دارد، صورت بگیرد.

در ادامه وی با اشاره به متن قانون سقط درمانی تأکید کرد به هیچ وجه به دلیلی معلولیت های جسمی مانند نابینایی، ناشنوایی و یا مشکلات حرکتی، اجازه سقط داده نمی شود.

متخصص زنان افزود: در زمینه بیماری های مغزی نیز، به صرف انجام یک آزمایش اجازه سقط داده نمی شود بلکه مراحل گوناگونی طی می شود از جمله: آزمایش خون، سونوی ان تی وغیره که اگر در این موارد تشخیص داده شد که خطراین نوع بیماری ها زیاد است آزمایشات تکمیلی از جمله آمینیوسنتز صورت می گیرد که نتیجه آن صد درصد است و اگر تشخیص داده شود که مشکلی وجود دارد که جنین قادر به زندگی طبیعی نیست در کمیسیون پزشکی که متشکل است از پزشکان متخصص در رشته های مختلف پزشکی  از جمله متخصص اطفال، ژنتیک و زنان و زایمان و غیره است، اجازه سقط داده می شود.

در پایان به دلیل نیاز طلاب به ادامه بحث قرار شد کرسی در این زمینه نیز برگزار شود.