اعلانات
آلبوم تصاویر
تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا بافق تصاویر نما و مدرسه سطح 2 میبد همایش طلیعه حضور 1394 تجلیل از واقفین
اخبار
کد مطلب: 55847 تعداد بازدید: ۳۰

توسط آیت الله نمازی در مدرسه علمیه خواهران حضرت زینب سلام الله علیهایزد بررسی شد

شاخصه های زن نمونه

چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۱:۴۸
نشست اخلاقی با حضور «حضرت آیت الله نمازی»،.امام جمعه کاشان ،عضو مجلس خبرگان رهبری و مولف تفسیر هدی،در جمع طلاب مدرسه علمیه خواهران حضرت زینب(س) یزد، برگزار شد .

امام جمعه کاشان، در این نشست به اهمیت خانواده و نقش آفرینی صحیح زن و مرد پرداخت و بیان کرد: خداوند در قران کریم می فرماید: «وجعل بینکم موده و رحمه»، خداوند بین زن و مرد، مودت و رحمت قرار داده است و زندگی باید منبع مودت باشد .

وی در ادامه، به توضیح کلمه ی «جَعَل» پرداخت و افزود: دو نوع جعل داریم، جعل تکوینی و جعل تشریعی ودر این آیه هر دو را شامل می شود یعنی هم تکوینا و به طور طبیعی زن و مرد به یکدیگر گرایش و جاذبه دارند وهم قوانینی برای اداره زندگی و وظایفی برای هر یک مقرر است و علت طلاق ، جهل نسبت به همه ی وظایف است.

مولف تفسیر هدی در ادامه راه اصلاح آسیب اجتماعی طلاق را آگاه شدن زن و مرد به وظایف خود برشمرد و با بیان روایتی از پیامبر اکرم (ص) ولود و قدرت تولید مثل ، ودود و عفیفه بودن را به عنوان سه شاخصه مهم در زن نمونه بر شمرد و به توضیح آن ها پرداخت .

آیت الله نمازی، چهارمین ویژگی را بر اساس روایت، عزیز بودن در خانواده نام برد و در توضیح این مطلب افزود: زن باید شخصیت مستقلی داشته باشد و به وظایفش به عنوان همسرآشنا باشد و تحت تاثیر دیگران قرار نگیرد .

خاضع و گوش به فرمان شوهر بودن ، از ویژگی دیگری بود که آیت الله نمازی به آن اشاره کرد و گفت: زن نمونه به حرف شوهرش گوش می دهد و دستوراتش را اطاعت می کند .

وی، در پایان به برخی از ویژگی های مرد نمونه بر اساس روایات اشاره کرد و خوش اخلاقی، گشاده دست بودن وحواله ندادن کارهای خانواده به دیگران را از جمله این ویژگی ها دانست و به توضیح آن ها پرداخت.