اعلانات
آلبوم تصاویر
همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا بافق
اخبار
کد مطلب: 55847 تعداد بازدید: ۱۹۴

توسط آیت الله نمازی در مدرسه علمیه خواهران حضرت زینب سلام الله علیهایزد بررسی شد

شاخصه های زن نمونه

چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۱:۴۸
نشست اخلاقی با حضور «حضرت آیت الله نمازی»،.امام جمعه کاشان ،عضو مجلس خبرگان رهبری و مولف تفسیر هدی،در جمع طلاب مدرسه علمیه خواهران حضرت زینب(س) یزد، برگزار شد .

امام جمعه کاشان، در این نشست به اهمیت خانواده و نقش آفرینی صحیح زن و مرد پرداخت و بیان کرد: خداوند در قران کریم می فرماید: «وجعل بینکم موده و رحمه»، خداوند بین زن و مرد، مودت و رحمت قرار داده است و زندگی باید منبع مودت باشد .

وی در ادامه، به توضیح کلمه ی «جَعَل» پرداخت و افزود: دو نوع جعل داریم، جعل تکوینی و جعل تشریعی ودر این آیه هر دو را شامل می شود یعنی هم تکوینا و به طور طبیعی زن و مرد به یکدیگر گرایش و جاذبه دارند وهم قوانینی برای اداره زندگی و وظایفی برای هر یک مقرر است و علت طلاق ، جهل نسبت به همه ی وظایف است.

مولف تفسیر هدی در ادامه راه اصلاح آسیب اجتماعی طلاق را آگاه شدن زن و مرد به وظایف خود برشمرد و با بیان روایتی از پیامبر اکرم (ص) ولود و قدرت تولید مثل ، ودود و عفیفه بودن را به عنوان سه شاخصه مهم در زن نمونه بر شمرد و به توضیح آن ها پرداخت .

آیت الله نمازی، چهارمین ویژگی را بر اساس روایت، عزیز بودن در خانواده نام برد و در توضیح این مطلب افزود: زن باید شخصیت مستقلی داشته باشد و به وظایفش به عنوان همسرآشنا باشد و تحت تاثیر دیگران قرار نگیرد .

خاضع و گوش به فرمان شوهر بودن ، از ویژگی دیگری بود که آیت الله نمازی به آن اشاره کرد و گفت: زن نمونه به حرف شوهرش گوش می دهد و دستوراتش را اطاعت می کند .

وی، در پایان به برخی از ویژگی های مرد نمونه بر اساس روایات اشاره کرد و خوش اخلاقی، گشاده دست بودن وحواله ندادن کارهای خانواده به دیگران را از جمله این ویژگی ها دانست و به توضیح آن ها پرداخت.