اعلانات
آلبوم تصاویر
همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا بافق
اخبار
کد مطلب: 50514 تعداد بازدید: ۲۲۵

نشست معاونین

یکی از نشانه های مؤمن زیارت اربعین سید الشهداء ست

چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۷:۱۶
هفتمین جلسه معاونین محترم مدیریت حوزه علمیه خواهران در سال تحصیلی 97-96 در مورخ 15/8/96 با حضور مدیرمحترم استان یزد و کلیه معاونین و همکاران درمحل دفتر مدیرمحترم پیرامون مسائل فرهنگی، آموزشی و پژوهشی برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران استان یزد در ابتدای جلسه حجت الاسلام و المسلمین کارگرشورکی مدیر محترم حوزه علمیه خواهران استان به بیان روایتی از امام حسن عسكري(عليه السّلام)پرداختند كه آن حضرت فرمودند:

عَلاماتُ المؤمنِ خَمسٌ: صَلَواتُ إحدي و خَمسينَ، و زيارةُ‌ الأربعينَ، و التَّخَتُّم بِاليَمينِ، و تَعفيرُ الجَبينِِ، و الجَهْرُ بِبسم اللهِ الرَّحمنِ الرَّحيمِ.

«نشانه‌هاي مؤمن پنج چيز است: اوّل: نماز پنجاه و يك ركعت (واجب و نافله در طول شبانه روز). دوّم: زيارة اربعين حضرت سيّد الشّهداء (عليه السّلام) سوّم: انگشتر در دست راست نمودن. چهارم: پيشاني بر خاك گذاردن. پنجم: بلند گفتن بسم‌ الله ‌الرّحمن الرّحيم در نمازهاي یومیه

ایشان در ادامه سخنانشان به.زیارت امام حسین(علیه السلام) از راه دور اشاره کردند که امام صادق (علیه السلام) فرمود کسی که برود زیر آسمان یا پشت بام و سه مرتبه به سید الشهداء(علیه السلام) سلام دهد خداوند متعال ثواب زیارت را برایش منظور می کند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان در بخش دیگری از سخنانشان به اهمیت زیارت اربعین در روز اربعین اشاره کردند و فرمودند اربعین و عدد چهل خصوصیتی دارد که دیگر اعداد آن را ندارد. اغلب انبیای الهی در سنّ چهل سالگی به رسالت مبعوث شدند و ملاقات خصوصی حضرت موسی (علیه السلام) و ذات اقدس الهی چهل شب بود و در نماز شب سفارش شده که چهل مؤمن را دعا کنید و همسایگان را تا چهل خانه گرامی بدارید و همچنین کسانی که می خواهند به سیر و سلوک و درجات معنوی برسند باید چله نشینی کنند و عقل آدمی در چهل سالگی به بالاترین کمال خود در حد استعداد هر فرد می رسد ، همچنین حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) در سن چهل سالگی به رسالت مبعوث شدند ،

 

در روایات اسلامی چنین آمده است: زمینی که روی آن انبیا و اولیای الهی و بندگان مؤمن، خدا را عبادت کرده اند، چهل روز در مرگ آنان می گرید، ولی در شهادت امام حسین(علیه السلام) آسمان و زمین، چهل روز خون گریه کردند. البته اشک یا خون را در این گونه از روایات نباید بر اشک یا خون ظاهری حمل کرد؛ چنان که نباید آن را انکار کرد.

ایشان در ادامه فرمودند. اهمیت زیارت اربعین، تنها به این نیست که از نشانه های ایمان است، بلکه طبق این روایت در ردیف نمازهای واجب و مستحب قرار گرفته است. برپایهٴ این روایت، همان گونه که نماز ستون دین و شریعت است، زیارت اربعین و حادثهٴ کربلا نیز ستون ولایت است.

به دیگر سخن، براساس فرمودهٴ رسول خدا (صلی الله علیه و آله): عصارهٴ رسالت نبوی (صلی الله علیه و آله) قرآن و عترت است؛ «إنى تارک فیکم الثقلین… کتاب الله و… عترتى أهل بیتى» . عصارهٴ کتاب الهی که دین خداست، ستونی دارد که نماز است و عصارهٴ عترت نیز ستونش زیارت اربعین است که این دو ستون در روایت امام عسکری (علیه السلام) در کنار هم ذکر شده است؛

مدیر محترم حوزه های علمیه خواهران استان در ادامه به بزرگترین پیاده روی دنیا و اهمیت پیاده روی اربعین و جمعیت بیست میلیونی زائرین اربعین اشاره کرده و نسبت به سکوت مرگبار رسانه های جهان که نسبت به این حادثه عظیم و بزرگ بی تفاوت هستند  و اینکه هیچ گونه انعکاسی از این رویدا بزرگ و عظیم به عمل نمی آورند اظهار تأسف کردند، ولی در طرف مقابل همین رسانه های غربی چنان مغرضانه و ظالمانه برخورد میکنند که اگر یک عده قلیلی در گوشه ای از این جهان کاری مثل قمه زنی یا کارهای باب میل آنها را انجام دهند چنان در بوق و کرنا می کنند که گوش آدم و عالم را کر می کنند و این خاصیت رسانه های دشمن است.

ایشان در ادامه به بیان روایتی در باب فضیلت زیارت امام حسین(علیه السلام) ازکتاب شهید اشک صفحه 440 اشاره کردند که امام باقر(علیه السلام) فرمود:

عَنْ أَبِی‏جَعْفَرٍ ع قَالَ لَوْ یَعْلَمُ النَّاسُ مَا فِی زِیَارَةِ الْحُسَیْنِ ع مِنَ الْفَضْلِ لَمَاتُوا شَوْقاً وَ تَقَطَّعَتْ أَنْفُسُهُمْ عَلَیْهِ حَسَرَاتٍ قُلْتُ وَ مَا فِیهِ قَالَ مَنْ زَارَهُ شَوْقاً إِلَیْهِ کَتَبَ اللَّهُ لَهُ أَلْفَ حَجَّةٍ مُتَقَبَّلَةٍ وَ أَلْفَ عُمْرَةٍ مَبْرُورَةٍ وَ أَجْرَ أَلْفِ شَهِیدٍ مِنْ شُهَدَاءِ بَدْرٍ وَ أَجْرَ أَلْفِ صَائِمٍ وَ ثَوَابَ أَلْفِ صَدَقَةٍ مَقْبُولَةٍ وَ ثَوَابَ أَلْفِ نَسَمَةٍ أُرِیدَ بِهَا وَجْهُ اللَّهِ

امام باقر (علیه السلام) روایت کرده: اگر مردم می دانستند، زیارت امام حسین (علیه السلام) چقدر فضیلت و ثواب دارد، بدرستیکه از شوق می مردند و نفسهایشان از روی حسرت بند می آمد. گفتم: چقدر فضیلت دارد، حضرت فرمودند: هر کس امام حسین (علیه السلام) را زیارت کند از روی اشتیاقی که به او دارد، خدا برایش هزار حج مقبول و هزار عمره مبرورة و اجر هزار شهید از شهداء بدر و اجر هزار روزه دار و ثواب هزار صدقه قبول شده و ثواب هزار بنده آزاد کردن که مراد از آن رضای خدا باشد،می نویسد.

سپس در ادامه بعضی از مصوبات جلسه قبل پیگیری شد که معاونین حوزه علمیه خواهران استان پیرو مصوبات معاونت مربوطه مطالبی بیان کرده و گزارشی از فعالیت ها و اقدامات انجام شده ارائه نمودند.

همچنین مدیر محترم استان نسبت به مصوباتی که اقدامی صورت نگرفته بود بر پیگیری معاونت مربوطه تا حصول نتیجه  تأکید کردند.

در ادامه جلسه پیشنهاداتی در معاونت های مختلف مطرح گردید که بعد از بررسی و مشورت مصوباتی به همراه داشت که معاونت های مربوطه ملزم به پیگیری و انجام آنها شدند.