اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 111560 تعداد بازدید:

نشست علمی نکته‌های معارفی زیارت عاشورا با حضور حجت الاسلام و المسلمین آقای احسان فتاحی استاد و پژوهشگر حوزه در فضای مجازی با حضور اساتید و طلاب برگزار شد.

دوشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۳:۵۸

 

به گزارش مرکز تخصصی فقه و اصول فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) اردکان ، استاد حوزه با توجه به بررسی طریق سند زیارت عاشورا تصریح کرد: بنابر نقلی این زیارت از احادیث قدسی شمرده شده و در باره تفاوت حدیث قدسی و قرآن می شود بیان کرد که الفاظ و معانی در قرآن عینا به پیامبر القا می‌شود ولی حدیث قدسی فقط معنا القا می‌شود.

وی با اشاره به فرازهای آغازین و پایانی این زیارت افزود: سلام ابتدایی زیارت عاشورا براساس کنیه امام حسین(علیه السلام) می‌باشد که بنابر نقل قولی در تاریخ،  اسم عبد الله اسم حضرت علی اصغر(علیه السلام) است.

پژوهشگر حوزه با تشریح اسماء الهی بیان کرد: اسماء الهی چند حالت دارد مثل سمیع و بصیر ولی اسم علم خداوند در مقایسه با سایر اسماء از ویژگی جامعیت برخوردار است.

وی با اشاره به اهداف قیام عاشورا تصریح کرد: قیام سید الشهداء برای احیای دین جدش رسول خدا (ص) و عمل به امر به معروف و نهی از منکر بود چرا که زیر پا گذاشتن دین پیامبر علنی وتحریف شده بود و با وضع موجود در ان زمان کسی نمی‌توانست به مقام عبودیت برسد و لذا به برکت قیام امام حسین(علیه السلام) است  که انسان می تواند به مقام عبداللهی در دین برسد.