اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 111436 تعداد بازدید:

مرکز تخصصی فقه و اصول اردکان

نشست علمی- پژوهشی با موضوع " نکته های معارفی زیارت عاشورا " با حضور حجت الاسلام والمسلمین احسان فتاحی

یکشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۹:۰۶
مرکز تخصصی فقه و اصول اردکان با همکاری حوزه علمیه فاطمة الزهرا(سلام الله علیها) این شهرستان نشست علمی- پژوهشی با موضوع " نکته های معارفی زیارت عاشورا " با حضور حجت الاسلام والمسلمین احسان فتاحی(استاد و پژوهشگر حوزه) به صورت مجازی برگزار کرد.

 

به گزارش معاون پژوهش مرکز تخصصی فقه و اصول اردکان استاد در این نشست ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام عزاداری اباعبدالله الحسین(علیه السلام) گفت : این زیارت از امام باقر(ع) است که به شخصی به نام علقمه آموخت وامام صادق(ع) به هنگام زیارت امیرالمومنین(ع) این زیارت را خوانده و بعد از آن دعایی را اضافه کرده است که صفوان آن را نقل کرده است. فراز اول این زیارت سلام است(السلام علیک یا اباعبدالله) که با شش سلام آغاز می­شود و به نوعی این فرازها در مراحل انتهایی دعا نیز تکرار می­شود.

وی اشاره کرد: در اینکه چرا امام حسین را اباعبدالله می­نامند دو دلیل وجود دارد: اول اینکه امام حسین فرزندی به نام عبدالله رضیع داشته است که به نظر می­رسد همان علی اصغر است. دوم اینکه چون او در میان بندگان خدا سرآمد است. بزرگ و سرآمد را گاه اب می­نامند مانند ابالفضل و سه فراز بعدی نسبت خانوادگی ایشان روشن می­شود که فرزند رسول خدا(ص) و امیرالمومنین(ع) و فاطمه زهرا(س) است، نسبتی که برخی آن را انکار می­کردند و می­گفتند ایشان ابن رسول الله نیست.

این موضوع  در جلسه بعدی ادامه خواهد داشت.