اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 111291 تعداد بازدید:

مشاور و استاد مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها) یزد:

عقل محور، معنویت محور و ماندگار بودن از مؤلفه های شادی و نشاط مطلوب است

سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۶:۴۲
خانم یوسفی، مشاور و استاد مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها) یزد، عقل محور، معنویت محور و ماندگار بودن را از مولفه های شادی و نشاط مطلوب عنوان نمود.

 

 

به گزارش خبرگزاری حوزه از یزد؛ خانم یوسفی در مراسم مجازی ایام شهادت حضرت زین العابدین (علیه السلام)، که با موضوع نشاط معنوی در سایه توسل به اهل بیت (علیهم السلام) برگزار شد ضمن تقسیم نشاط و شادی به دو قسم پایدار و ناپایدار، به بیان مؤلفه های شادی پایدار و مطلوب پرداخت.

مشاور حوزه ، با اشاره به شایعات و شبهات مطرح شده مبنی بر افسردگی و کاهش نشاط شیعیان بر اثر پایبندی به اعتقادات و حضور در مراسم دینی، افزود: بر خلاف گمان بعضی، شادی و نشاط واقعی و پایدار در سایه توسل به اهل بیت (علیهم السلام) حاصل خواهد شد.

استاد حوزه در تشریح مؤلفه اولِ شادی مطلوب و پایدار گفت: عقل محور بودن از لوازم نشاط مطلوب است به نحوی که مواد مخدّر، مشروبات الکلی و ... که باعث زوال عقل و شادی زودگذر و موقّتی می گردد، از شادی‌های مطلوب محسوب نمی شوند.

کارشناس مذهبی، در تبیین مؤلفه دومِ نشاط مطلوب، (معنویت محور بودن) اظهار داشت: ممکن است انجام برخی امور معنوی سخت باشد، امّا برای ساخته شدن انسان و ایجاد شادی پایدار و دائمی لازم و ضروری است.

خانم یوسفی، ماندگار بودن شادی را مؤلفه سوّم ذکر کرد و یادآور شد شادی در هنگام گوش دادن موسیقی و ... از هیجانات زودگذر و غیرماندگار است.

وی در ادامه، معیار نشاط هر فرد را بر مبنای درجه رضایت وی در زندگی دانست و با تبیین ابعاد جسمانی و روحانی وجود انسان، نگاه صِرف به جنبه های مادّی را موجب افتادن در ورطه خطا و اشتباه خواند.

مشاور حوزه، با اشاره به آیات و روایات، افزود: دین مبین اسلام و آموزه های دینی نیز بر شوخی، نشاط و شادابی با رعایت حدّ و مرزهای شرعی و عرفی، سفارش می نماید. به عنوان مثال شوخی باید به اندازه و در جایگاه خود باشد و موجب کشف سِرّ و تمسخر نگردد.

استاد حوزه با توجه به جسمانی و روحانی بودن وجود انسان، نشاط را نیز به دو بخش جسمی و روحی تقسیم نمود و تاکید کرد: این دو با هم رابطه تنگاتنگ دارند و هر یک بر دیگری اثرگذار خواهد بود.

مشاور مدرسه علمیه الزهرا (سلام الله علیها) یزد با استناد به روایات معصومین (علیهم السلام) توجه به شادی های جسمانی از جمله پیاده روی، شنا، مسواک زدن، خوردن و آشامیدن و ... را در کلام ایشان یادآور شد و گفت: اگر همین شادی ها از حدود شرعی و معنوی خارج شود، از دیدگاه دین نشاطِ پایدار و صحیح نخواهد بود.

خانم یوسفی با استناد به نظر دانشمندان، باورها و اعتقادات را از پایدار کننده های شادی و نشاط عنوان و افزایش میزان رضایت از زندگی پس از حضور در مجالس اهل بیت (علیهم السلام) را از نمونه های آن ذکر نمود به گونه ای که سینه زنی و گریه بر مصائب آن بزرگواران موجب کاهش افسردگی، امید به آینده و پویایی می گردد.

وی خاطرنشان کرد هرچه دستاویز معنوی در زندگی بیشتر باشد، نشاط و شادابی نیز بیشتر خواهد بود.

کارشناس مذهبی در پایان به معرفی چند کتاب در زمینه افزایش نشاط معنوی پرداخت.