اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 110775 تعداد بازدید: ۲۵

حجت الاسلام و المسلمین کارگر شورکی:

هر کس در مسیر امر به معروف و نهی از منکر حرکت کند خداوند به او عزت خواهد بخشید.

چهارشنبه ۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۲:۲۰
یازدهمین نشست شورای اداری حوزه علمیه خواهران استان یزد در سال 1400، با حضور مدیر، معاونین و کادر مدیریت استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی، در ابتدای نشست این هفته شورای اداری مدیریت استان، حجت الاسلام و المسلمین محمد کارگر شورکی، به روایتی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) از کتاب تفسیر مجمع البیان ج ۲ ص۸۰۷ اشاره و بیان کرد:

«مَنْ اَمَرَبَالْمَعْرُوفِ وَنَهى عَنْ المُنْکَرِفَهُوخَلیفَةُاللّه فى أَرْضِهِ وخَلیفَةُرَسُولِ اللّه»

کسى که امر به معروف و نهى از منکر کند جانشین خدا و پیامبر در روى زمین است.

اکنون در ماه محرم قرارداریم و دهه اول این ماه گذشته است و امیدوارم عزاداری های همه مورد قبول حضرت حق  تعالی قرارگرفته باشد. سید و سالار شهیدان حضرت اباعبد الله الحسین (علیه السلام) یکی از اهدافشان از این قیام را، احیاء امر به معروف ونهی از منکر اعلام داشته اند ما هم به همین مناسبت به چند روایت در این موضوع اشاره می کنیم تا زمینه ای شود برای همه ما تا برای انجام این دو واجب الهی تلاش های خود را بیشتر نمائیم.

مدیر استان افزود : در کتاب کافی ج۵ص۵۹ حضرت امام باقر (ع) می فرمایند: « الأمرُ بِالمَعروفِ و النَّهیُ عَنِ المُنکَرِ خُلُقانِ مِن خُلُقِ اللّه ِ عَزَّ و جلَّ ، فمَن نَصَرَهُما أعزَّهُ اللّه ُ، و مَن خَذَلَهُما خَذَلَهُ اللّه ُ عَزَّ و جلَّ»

امر به معروف و نهى از منکر دو خوى وخصلت از خوهاوخصلت های خداوند عزّ و جلّ هستند. هر که آنها را یارى دهد خداوند عزّتش بخشد و هر که تنهایشان گذارد خداوند عزّ و جلّ او را تنها گذارد.

امام حسین (ع) وظیفه خود را که ایستادگی در مقابل حکومت ظلم وجور بود انجام دادند ودر قبال آن خداوند نیز به ایشان عزتی بخشید که نظیر ندارد هرجا که انسان در راه عمل به این دو واجب الهی حرکت کند خداوند قطعا به او عزت خواهد بخشید همانند شهید سلیمانی که درمقابل منکری مثل داعش ایستاد، داعشی که وحشیانه جنایت کرد و لذا خداوند به شهدای مدافع حرم و در راس آنها شهید سلیمانی که با ایستادگی در مقابل داعش  جانفشانی نمودند ،  عزتی داد که که نام و یاد او در بین ملت های آزادی خواه همیشه ماندگار خواهد ماند.

کارگر شورکی افزود: بزرگان زیادی نیز در راه امر به معروف ونهی از منکر از آبروی خود مایه گذاشتند همچون مرحوم آیت الله بافقی که درزمان رضا خان وقتی دید همسر رضا شاه بدون حجاب وارد حرم حضرت معصومه (س)شده است ایستادگی کرد و در مقابل این منکر تمام قد ایستاد، گرچه رضا شاه او را شکنجه و تبعید کرد ولی خداوند نیز به او عزت عنایت فرمود که نام او در تاریخ ایران ماندگار شد. لذا به فرمایش پیامبر اکرم(ص)  کسی که امر به معروف ونهی از منکر انجام دهد خلیفه و جانشین خدا و رسولش در روی زمین خواهد بود همان گونه که امام حسین با جانفشانی خود وخاندان و اصحابش به تمام معنا جانشین خدا و رسولش در زمین شد.

وی افزود: امر به معروف در بین ماغریب مانده است وخیلی از افراد شاید به این دو واجب توجه ندارند و آنها  باید بدانند که به فرمایش پیامبر اسلام خداوند دشمن مومن بی دین است که فرمود منظور از مومن بی دین مسلمانی است که امر به معروف ونهی ار منکر را ترک کند و یا بی توجه به آن باشد. ما باید مراقب باشیم که جزء مومن بی دین نباشیم.ما به فرمایش امام صادق (ع) وظیفه داریم جلوی مفاسد را بگیریم که اگر این کار را انجام ندهیم و بگذاریم معصیت الهی صورت گیرد قطعا ما با این بی توجهی با خداوند اعلام جنگ خواهیم نمود.ما باید تمام تلاش خود را در جهت احیاء امر به معروف ونهی از منکر انجام دهیم بخصوص حوزه های علمیه باید در این امر تلاش مضاعفی را انجام دهند تا این دو واجب الهی در بین  جامعه رواج وگسترش بیشتری بگیرد.البته باید یادآور شد در امر به معروف ونهی از منکر باید علاوه بر علم در این زمینه ، باید مراتب امربه معروف ونهی از منکر را رعایت کرد تا خدای نکرده به ناحق ، حق مسلمانی ضایع نشود.

درپایان این نشست، ضمن قرائت مصوبات قبلی شورای اداری و بیان گزارشی از اقدامات انجام شده توسط هر یک از حاضرین، نکاتی در خصوص مسائل جاری حوزه مطرح گردید و در مورد آن ها بحث و تبادل نظر صورت گرفت.