اعلانات
آلبوم تصاویر
مراسم کلنگ زنی ساختمان اموزشی مدرسه علمیه کوثر شهرستان خاتم همایش طلیعه حضور 1397 سفر مدیر محترم مرکز 1397 دومین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال  1396 تصاویر عید سعید غدیر اولین همایش تجلیل از فعالین برتر حوزه های علمیه خواهران سال 1394 تصاویر نما مدرسه علمیه اردکان و خوابگاه مدرسه اردکان تصاویر نما و مدرسه علمیه الزهرا مهریز
اخبار
کد مطلب: 108132 تعداد بازدید: ۱۵

معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی حوزوی حضرت زهرا(س)

نشست علمی – پژوهشی با موضوع «بررسی اوضاع و شرایط زمان امام صادق(ع)» در مؤسسه آموزش عالی حوزوی حضرت زهرا(س) میبد

پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۲۳:۰۹
معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی حوزوی حضرت زهرا(س)، از برگزاری نشست علمی پژوهشی با موضوع «بررسی اوضاع و شرایط زمان امام صادق(ع)» ، به صورت مجازی خبر داد.

به گزارش معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی حضرت زهرا(س)، به دلیل شرایط موجود در جامعه و تعطیلی حوزه ها، این نشست به صورت مجازی در پیام رسان ایرانی ایتا با حضور مهدیه حفیظی، مبلغ و  طلبه سطح3 رشته اخلاق و تربیت اسلامی و طلاب، مؤسسه برگزار شد.

در این نشست، خانم حفیظی ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام صادق(ع)، رحلت جانگداز رهبر کبیر انقلاب و قیام 15 خرداد، با اشاره به زندگینامه رئیس مذهب تشیع  افزود: امام صادق (ع) در روز ۱۷ ربیع الاول سال ۸۳ هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود. پدر گرامی آن حضرت، امام محمد باقر (ع) و مادر ارجمندش ام فروه، دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر است. نام شریفش جعفر و لقب معروفش صادق و کنیه اش ابوعبدالله است.

وی تصریح کرد: عصر امام صادق(ع) منحصر به فرد بوده و شرائط اجتماعي و فرهنگي عصر آن حضرت در زمان هيچ يك از امامان وجود نداشته است، زيرا آن دوره از نظر سياسي، دوره ضعف و تزلزل حكومت بني اميه و فزوني قدرت بني عباس بود و اين دو گروه مدتي در حال كشمكش و مبارزه با يكديگر بودند.

ایشان در ادامه افزود: عباسيان نيز چون پيش از دستيابي به قدرت در پوشش شعار طرفداري از خاندان پيامبر و گرفتن انتقام خون آنان عمل مي‏كردند، فشاري از طرف آنان مطرح نبود و می توان گفت دوران آرامش و آزادی نسبی امام صادق(ع) بود.

حفیظی اذعان کرد: از نظر فرهنگی نیز دوران تحول فکری و پیدایش فرقه های مختلف بود و مسلمانان با دنیای خارج روابط گسترده ای برقرار کردند و اندیشه های فلسفی و علمی و کلامی بیگانگان هم به جامعه اسلامی راه پیدا کرد.

وی افزود: نفوذ افکار  بیگانگان در میان مسلمانان و در پی آن شبهات و ابهاماتی را که در معارف و اندیشه های اسلامی به وجود آمده بود، باعث کشمکش های علمی و مبارزات و مناظرات فراوانی در مسائل عقیدتی و کلامی بین احزاب و گروه های مذهبی و غیرمذهبی شده بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شهادت آن حضرت در ۲۵ شوال سال ۱۴۸ هجری قمری، در ۶۵ سالگی، به دستور منصور دوانیقی، خلیفه ستمگر عباسی، به وسیله سمی که به آن بزرگوار خوراندند، به شهادت رسیدند و در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد.